Çocuklara Sorumluluk Duygusu kazandırma yolları

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 3 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklara Sorumluluk Duygusunu Nasıl Kazandırırız ?  Çocuklarımıza çok küçükken bu duyguyu aşılamamız gerektiğini biz anne ve babalar bir türlü anlayamıyoruz malesef.Çocuk büyüdükten sonra sorumluklar vermeyi daha yerinde buluyoruz her nedense.Çocuklar genelde daha bebeklikten rahat ve istedikleri olarak yetiştiğinden sorumlulukları ilk başta üstlenmeleri zor olacaktır bunun unutulmaması gerekmektedir.

  İlk önce çocuklara bir hedef belirleyip bu hedefe giderken sorunları çözme becerileriyle kullanmalarını sağlamalıyız.Bu şekilkde sorumluluk duygusunun ne olduğunu kavramalarınıda sağlarız.Mesala evde ufak tefek işler, sofra kurulumu, odasının toplanması vb işler çocuklara sorumluluk kazandırabilir.

  Çocuklara 2 yaşından sonra kendi temizlikleriyle ilgili ufak tefek sorumluluklar verebiliriz.Diş fırçalamak, ellerini yıkamak gibi.Burda asıl iyi bilinmesi gereken çocuklara verdiğimi sorumluluklar ve işler yaşına uygun olmasıdır.Bu işleri öğretmek içinde anne babanın mutlaka zaman ayırıp çocuklara öğretmesi gerekir.

  Çocuklar 2-3 yaşlar: diş fırçalamak, ellerini yıkamak, odasından çıkarken ışığı söndürebilirler ayrıca oyuncaklarını toplayabilirler.4 yaş: kendi kıyafetlerini kendisi giyip eskilerini kirliliğe atabilir ve oyuncaklarını toplayıp düzenleme, ayakkabılarını giyebilir çıkartabilir.

  5-6 yaşlar:Yatağını toplama, posta kutusunda zarfları almak, çiçekleri sulamak , masaya bardak tabak getirmek,

  7-9 yaşlar:Kıyafetlerini hazırlama, ödevlerini yapma, bahçe işlerinde otları temizleme, ev hayvanlarıyla ilgilenme, kendisi yıkanıp durulanmak, toz almak.

  10-12 yaşlar:Ufak tefek yemekler hazırlamak, ekmek ve ufak tefek eksiklerin alımında kendisinin yapabilmesi, küçük kardeşi varsa onunla ilgilenmek, bulaşık makinesine bulaşık yerleştirme, kendi kıyafetlerini makineye atıp çalıştırabilmek.

  Hangi işlerin nezaman yapılması gerktiğine birlikte oturup konuşarak karar vermelisiniz.

  cocugun-sorumluluk-duygusu.
   


Similar Threads: Çocuklara Sorumluluk
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Kapalı Ortam Çocuklara Zararlı! 18 Aralık 2012
Kadınların Dünyası Mahremiyet nedir? Çocuklara nasıl öğretilmeli? 9 Aralık 2011