Çocuklara Satranç öğretmek

'Bebek Bakımı' forumunda ZeuS tarafından 30 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklara Satranç ,
  Çocuklara Satranç nasıl öğretilir,
  Çocuklara Satranç öğretmenin faydaları

  Erken bir yaştan itibaren satranç oynamak çocukların konsantrasyon, yaratıcılık, problem çözme, planlama, karar verme gibi alanlarda sağlıklı zihinsel beceriler geliştirmesine yardımcı olur. Doğal olarak, hayattaki zorlukların üstesinden gelme becerisi yanında akademik performans da gelişir.

  Çocuklara satranç öğretmek için doğru yaş zihinsel ve duygusal olarak bunun üstesinden gelebileceği yaştır. Dikkatli olunması gereklidir çünkü satranç öğrenmesi kolay bir oyun değildir ve eğer özen gösterilmezse çocuğun cesareti kırılabilir. Yedi ya da sekiz yaşına kadar, çoğu çocuk bu oyunun tüm yönlerini kavrayabilir ve bu andan itibaren ya ebeveynlerden biri ya da iyi bir oyuncu çocuğun oyunda ilerlemesine yardımcı olabilir.

  Çocuk oyun sırasında yetişkinleri seyrederek ve sorular sorarak oyunu hızla öğrenebilir. Bu satranç öğrenmenin stres yaratmayan bir yoludur. Gerçekte, ünlü satranç oyuncusu Capablanca satrancı babasını arkadaşları ile satranç oynarken izleyerek öğrenmiş ve oynadıkları ilk oyunda kendisini yenmişti.

  En önemli konu ‘eğlence’ unsurunun önde gelmesidir. Bunun için, ders ya da resmi öğrenme çalışmaları dışında ideal olarak bir kulüp ya da okul ortamında arkadaşlar ile rekabetçi bir ortamda satranç oynanması da gereklidir. Eğer, bir partiden sonra hatalar işaret edilirse, bu çok faydalıdır çünkü öğrenme sürecini hızlandırır.

  Elbette ki, macera oyunlarısadece antrenörleriyle ve turnuvalarda oynayan çocuklar da vardır. Ancak, bu yaklaşım sadece çok yetenekli ve hırslı çocuklar için uygundur. Çocuğun arkadaşları ile çok sayıda oyun oynaması çocuğu daha fazla oyun kazanmak için oyununu geliştirme yönünde motive eder.

  Çocuk temel bir seviyede satranç oynamayı öğrendiğinde, en az 2000 puan seviyesinde kuvvet derecesi olan, çocukla iyi iletişim kurabilen ve iyi bir rol model olan bir antrenör ile çalışmak önemlidir. Antrenör oyunun üç evresini – açılış, oyun ortası ve oyun sonu – ve çeşitli konumlarda doğru düşünme süreçlerini öğretebilir.

  Temel bir satranç kitabı kendi başına çalışmak için vazgeçilmezdir. Bu konuda çeşitli seviyeler için uygun çok sayıda kitap bulunmaktadır.

  Bir satranç turnuvasına katılmadan önce çocuğun oyunda belirli bir seviyeye ulaşması önemlidir. Çocuk oyundan sonra mümkün olan en kısa zamanda oyun sırasında yaptığı hataları incelemeye ve bunlar üzerine düşünmeye cesaretlendirilmelidir.