Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır neden bunu çok merak ediyorum bir çocuk olarak büyükler ne anlarlar çocukları dövmekten...

  Cevap: Çocuklara Karşı Neden Şiddet Kullanılır?

  Her bir şiddet bir sonraki şiddetin çekirdeğidir. Böylesi bir durumda olan anne, bir yandan kendisinde var olan yaşama sevincini kaybetmiş olmanın verdiği yük, diğer yandan da bir türlü baş edemediği çocuğuna karşı uyguladığı şiddet ve bu şiddetin vicdanında verdiği rahatsızlıkla yanlış üstüne yanlış yapmaya devam eder..
  Yani artık anne, kendi kusurlarına gözlerini kapayan ve yaptıklarının, mecburen olması gereken hayat kuralları olduğunu savunan ve hatta yıllar geçtikçe düşündüğü şeye kendi de inanan iyi kalpli ama kötü davranışlı bir anne olarak karşımızda boy gösterecektir.

  Uzmanlara göre
  çocuğu cezalandırırken yapılan en büyük hatalardan biri dövmektidr. Dövmek başlı başına sakıncalıdır. Çünkü yapılan araştırmalara göre dayak atılan çocuk, neden dayak yediğini hiçbir zaman hatırlamaz. Tek hatırladığı şey dayak yediğidir. Dayak; ceza sıralamasında yerini bile almaması gereken bir davranış biçimidir. Dövmek çocukta her türlü soruna neden olabilir. Psikolojik olarak da soruna yol açabilir, fizyolojik olarak da Darp sırasında çocuğun sakatlanması, aldığı darp nedeniyle hastalanması söz konusu olabilir. Bu nedenle dayak kesinlikle hayatımızdan çıkarılması gereken bir davranış biçimidir. Kimilerine göre şiddet, çocukların terbiyesi için gereken bir harekettir. Hatta bu konuda ata sözleri dahi vardır: Kızını dövmeyen, dizini döver şeklinde Doğrusu şiddet gören veya annesi, babası ya da kardeşleri küçük düşürülüp, tehdit edilen, dayak yemelerine tanıklık eden çocuklar bütün bunlardan son derece olumsuz bir şekilde etkileniyor. İster kendisi, ister aile fertlerinden biri şiddet görsün, bunu yaşayan ya da şahit olan çocuğun kendine saygısı, büyüklerine hissettiği güven ve yaşama sevinci sarsılıyor. Ailesinde şiddet gören çocuk hem kendini suçlu hissediyor, hem üzülüyor, hem kendisini döven aile büyüklüğüne sevgi ve nefret duygusunu birarada hisediyor, terk edilme endişesi yaşıyor, kendisini doğru ifade etmekten korkuyor, yaralanma endişesi duyuyor, sürekli kızgın ve mutsuz oluyor, kendini çaresiz hissediyor.