Çocuklar neden anne ile uyumak ister?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 12 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğunuz neden sizinle yatmak ister?
  Yatak Odanızdaki Davetsiz Misafir
  Çocuklar neden anne ile uyumak ister?

  Yatağınızda rahatça ve doyasıya uyurken kapınız hafifçe aralanıyor, örtünün altına sızan, anneciğim sizinle yatmak istiyorum, çok korktum yanınıza geleceğim diyen çocuğunuz veya bir bakmışsınızki uykunuz arasında yatağı siz, eşiniz ve davetsiz misafir olarak çocuğunuz paylaşmaya başlamışsınız. Bu sadece sizin başınıza nadiren gelebilecek bir olay değil, bir çok anne ve babanın ortak ve büyük bir sorunudur. Genelde odalar arasında mekik dokur ve uyku mahmurluğuyla sabaha kadar süren yatak ve oda savaşlarından usanırsınız.
  Çocuğunuz neden sizinle yatmak ister?
  3 - 6 yaş arasında ise çocuk kendini karşı cinsteki anne veya babasına tutku ile adar. Kıskançlık sonucunda anne veya babasına rahatsız eder ve yatak odalarına girip aralarında yatar. Dikkat edin normal bie zamanda bile eşlerin birbirlerine sarılmasına veya ilgi göstermelerine bile kıskançlıkla yaklaşabilirler.
  Tamamen yaşına bağlı olarak ve korkunun anlaşılması ve gelişmesiyle bir takım kabuslar ve düşünceler içinde yanınıza gemek isteyebilir. Sizlerle yatacağı zaman rahat edeceğini ve yalnız kalıp korkmayacağını düşünür. Bu genellikle 2 - 3 yaş ve 6 - 7 yaş arasında olabilir.

  Her çocuğun uyku düzeni ve süresi birbirinden farklıdır. Pek çok anne ile konuştuğunuzda kimi uzun süre uykusuz geceler yaşadığından bahseder kimi ise ilk günden bebeğinin uykusunun düzenli olduğunu anlatır.

  Genellikle uyku ile ilgili yaşanan sorunlar da anne ve baba tutumları da önemlidir. Doğumdan sonraki ilk günlerde annenin oldukça yorgun olması nedeniyle bebeği uyutabilmek için kazandırılan bazı alışkanlıklar ileride uyku ile ilgili sorunlara yol açabilir. Yatağına yatmaya alıştırılmayan, anne ve baba ile uzun süre bir arada yatmasına izin verilen, kendi odasında yatırılmayan, ayakta sallayarak uyutulan çocuklarda uyku ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Bu gibi alışkanlıklarla uyumaya alışan çocuklar özellikle okul dönemlerinde iyi bir dinlenme sağlamak amacıyla vaktinde uyuma, kendi başına yatağına yatma ve tek başına uykuya dalma konusunda zorlanabilirler. İleri yaşlarda hala daha anne ve babanın koynunda yatma, kendi odasında yattığı zaman korku hissetme, sık uyanma ve kabus görme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

  Çocuğunuza uyku alışkanlığı kaznadırabilmek için yapmanız gerekenler

  İmkan olduğunca aynı saatlerde yatırmaya dikkat etmek
  Uyumadan önce hareketli aktiviteler yapmak ( küçük bebeklere masaj, jimnastik gibi, çocuklarla hareketli oyunlar oynamak gibi

  Mümkün olduğunca banyo saatini uyku saatinin önüne koymak
  Yatağında yatırmak, her gün ve sabırla bıkmadan uyumasa bile yatağına yatmasını sağlamak ve yatağının uyku alanı olduğunu anlamasını sağlamak
  Seslere alıştırmak. Sesle uyumaya alıştırılması ileride de daha rahat uyku uyumasına yardımcı olacak alışkanlıklar kazanmasını sağlayacaktır. Evin içindeki olağan seslerin –evdeki diğer çocuğun sesleri, dışarıdaki araba gürültüleri, annenin ayak sesleri vs yanı sıra bebek uykuya yatırıldığında hafif bir müzik sesi açmak, annenin ya da bakan kişinin mırıldanarak şarkı söylemesi ve masal anlatması hem uykuya geçişi kolaylaştıracak hem de bebeğin ileride de her ortam da uyuyabilme alışkanlığı kazanmasını sağlayacaktır.
  Gece uyanıp koynunuza geldiğinde onu alıp yatağına götürüp gerekirse bir süre onun yanında oturarak tekrara uyku alanı olarak yatağını hatırlatmak önemlidir.

  [​IMG]