Çocuklar Kahvaltıda Ne Yemeliler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 11 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklar Kahvaltıda Ne Yemeliler  Çocukları beslenmesinde biz büyüklerde de olduğu gibi kahvaltının büyük önemi vardır.Özellikle okula giden okul çağındaki çocukların sabah kahvaltı yapmaları çok önemlidir.Kahvaltı yapmadna okula giden çocuklarda dikkat eksikliği derse adapte olamama ve halsizlik yorgunluk gibi sıkıntılar görülebilir.Bu nedenle çocuklarınıız kahvaltı yapmadan okula göndermeme konusunda çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

  cocuklarda-kahvalti-.jpeg

  Çocuklar için kahvaltıda masasında olması gerekenler neler hemen kısaca bunlarıda bir gözden geçirelim.

  Okul çağındaki çocuklar güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlamalıdır. Bu kahvaltı esasen süt, yumurta, peynir, reçel, bal, zeytin gibi yiyecekler ve ekmekten oluşmalıdır. Ancak her gün aynı şeyi yemekten çocuklar sıkılabilir. Bu nedenle örneğin yumurtayı bir gün haşlayıp ertesi gün omlet yapmak, peyniri bir gün sandviç, diğer bir gün böreğin içinde vermek daha uygun olabilir.

  Süt içmek istemeyen çocuklar olabilir. Bu durumda süt zaman zaman meyveyle karıştırılabilir, bazen de içine kakao katılabilir. Gaz şikâyetinden dolayı süt içmek istemeyen çocuklara laktozsuz süt verilebilir. Ya da süt yerine meyve suları tercih edilebilir. Çünkü bazı çocuklar bunu daha çok severek içerler. Ancak kilo sorunu yaşayan çocuklarda, şeker içeren meyve suları yerine yüzde yüz meyve suları ya da evde hazırlananlar verilmelidir.