Çocuklar için soğuk algınlığında yararlı bitkiler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 19 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklar İçin Nezle ve Gripte Kullanılacak Bitkiler
  Çocuklar İçin Soğuk Algınlığında İçilecek Bitki Çayları


  Çocuklarda kullanılacak bitkiler, gelişimi engellemeyecek ve zararlı olmayacak şekilde özenle seçilmiştir, bu arada tadı ve kokusu da dikkate alınmıştır.
  Pratikte hekimlerin tavsiye ettikleri bazı karışımlar burada belirtilmektedir.

  Grip çayı:


  Söğüt kabuğu 30 gr
  Ihlamur çiçeği 40 gr
  Papatya çiçeği 10 gr
  Keçisakalı 10 gr
  Turunç kabuğu 10 gr

  Bu çay terletici ve ateş düşürücüdür. 1 yemek kaşığı karışımın üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür. Günde 3-4 defa birer fincan mümkün olduğunca sıcak olarak içilir. Çocuklar için soğuk algınlığında yararlı bitkiler


  Terletme çayı:


  Ihlamur çiçeği 80 gr
  Nane 20 gr.Çocuklar için soğuk algınlığında yararlı bitkiler

  Bu çay ateş düşürücüdür. 1 yaşından itibaren çocuklarda kullanılabilir. 1 çay kaşığı karışımın üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür. Günde çok defa çayı taze hazırlanarak birer fincan mümkün olduğunca sıcak olarak içilir, çocuğun üzeri sıkıca örtülür.

  Terletme çayı:


  Ihlamur çiçeği 70 gr
  Keçisakalı 10 gr
  Nane 15 gr
  Turunç kabuğu 5 gr

  Bu çay terletici ve ateş düşürücüdür. 1-4 yaş arası 1 çay kaşığı, 4 yaşından itibaren 1 yemek kaşığı karışımın üzerine 1 fincan (150 ml) kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülür. Günde bir defa 1,5-2 fincan mümkün olduğunca sıcak olarak içilir, çocuğun üzeri sıkıca örtülür.