Çocuklar için sağlıklı atıştırma önerileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 3 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğunuz için en sağlıklı atıştırma önerileri,
  Çocuklar için en sağlıklı atıştırmalar,

  Çoğumuz çocuklarımızın yediği abur cuburların nekadar sağlıklı olduğu konusunda endişe duyarız.
  Beslenme ve sağlık uzmanları bu atıştırmalıkların sağlıklı olmasının önemi üzerinde duruluyor ve işte işimize yarayacak önerileri;
  [​IMG]
  1. İçindekiler ve hazırlanış şeklinden ötürü yüksek kalorili ama düşük besin değerli yiyecekleri evinize almayın. Eğer bisküvi ya da şekerleri el altında bırakmazsanız çocuğunuz bu gıdalar için yaygara koparmaz. Bunun yerine, kendiniz sağlıklı atıştırmalıklar yiyerek çocuğunuza örnek olun.

  2. Evde tahıllı yiyecekler bulundurun. Fiyonk krakerler, pideler, lifli gıdalar gibi tam tahıllı atıştırmalıklar çocuğunuza enerji verir.

  3. Küçük havuçları ya da diğer çiğ sebzeleri yağsız soslarla süsleyin. Yağsız yoğurda taze meyveler doğrayın.

  4. Menüyü genişletin. Ananas, kızılcık, kırmızı ya da sarı biber, mango gibi gelenekselin dışında yiyecekler sunun.

  5. Kahvaltıyı tekrarlayın. Az yağlı tahıl gevreği, tost gibi kahvaltıda yenen birçok yiyecek harika bir öğleden sonrası atıştırmalığı olabilir.

  6. Atıştırmalıkları çekici hale getirin. Çocuğunuzun dişlerini korumak için şeker yerine yağsız puding, donmuş yoğurt ya da donmuş meyve çubukları verebilirsiniz. Ya da kendi tatlınızı yapmak için kaymaksız süt, yağsız yoğurt ve taze meyve kullanın.

  7. Yağsız peynir dilimlerinden, tahıllı ekmek ya da pidelerden şekiller yapmak için bıçak kullanın. Yemek çubuklarıyla zar şeklinde meyveler ya da meyve kebapları yapın. Tahıllı krakerlerle kule yapın, harf krakerlerden kelimeler yazın ya da farklı meyveleri kullanarak tabakta komik yüzler yapın.

  8. Yemeye hazır sebzeleri buzdolabında bir seçenek olarak tutun. Buna karşılık taze meyveleri bir kasede çocuğunuzun göreceği bir yere bırakın.

  9. Az yağlı ya da yağsız olarak piyasaya sürülen yiyecekler, yüksek oranda kalori içerebiliyor. Aynı şekilde kolesterolsüz olan yiyecekler de yüksek oranda doymuş yağ ve şeker içeriyor. Bu nedenle almadan önce yiyeceklerin etiketlerini kontrol edin.

  10. Atıştırma bölgesi belirleyin ve atıştırmalıkları sadece mutfakla sınırlayın. Televizyon önünde çocuklar yediklerinin farkında olmadan çok fazla kalori alıyorlar. Eğer çocuğunuz hareket halindeyken atıştırmalık isterse parça peynir, yoğurt çubukları, tahıllı barlar ya da diğer damlamayan yiyecekler verebilirsiniz.
  Kaynak: Mayo Clinic​
   
  Son düzenleme: 3 Tem 2010
 2. Cevap: Çocuklar için sağlıklı atıştırma önerileri

  Günde 3 tane magnum yiyen bir çocuk ne kadar sağlıklı besleniyor acaba.:f20: Gerçi dondurma çok faydalıymış dedikleri için içim biraz rahat :)