Çocuklar için doğru oyuncak seçimi

'Bebek Bakımı' forumunda Belinay tarafından 4 Şubat 2009 tarihinde açılan konu
 1. Çocuğunuz için en doğru oyuncak seçimi, çocuğunuzun tekrar tekrar oynamak istediği, oynamaktan zevk aldığı oyuncaktır. Oyuncak çocuğun gelişimine faydalı olmalı ve yaş grubuna uygun olmalıdır.

  Ege üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Egemen, oyun ve oyunun aracı olan oyuncağın çocuğun hayatının önemli bir kısmını oluşturduğunu belirterek, çocukların gelişimiyle birlikte oyun ve oyuncak kavramlarına bakışında ve oyuncak seçiminde değişiklikler yaşandığını söyledi.

  Çocuğa yeni oyuncak almak yerine, önemli olanın mevcut oyuncaklarının her seferinde çocuğun dikkatini çekmesini sağlamak olduğunu kaydeden Egemen, şöyle devam etti:“Oyuncak çocukta merak uyandırmalı, kasları çalıştırmalı, girişimciliği ve düş gücünü artırmalı. Daha da önemlisi çocuğu problem çözmeye yönlendirmelidir. Bu nedenle çocuk için en iyi oyuncak tekrar tekrar oynamak istediği ve her defasında daha fazla haz aldığı oyuncaktır. Evde bulunan kaplar, makaralar, hamurların tümü çocuğa istediği gibi şekillendireceği bir oyun ortamı sağlar. Oyun çocuğa yaşam deneyimi sağlayarak, kendini farklı durumlara uyarlamasına da yardımcı olur.”

  Oyuncak seçiminde yaş önemli

  Oyuncakların çocukların yaş grubuna göre seçilmesi gerektiğinin vurgulayan Egemen, “Yaş grubu çocuğun ne ile oynayacağının yanında, nasıl oynayacağını da belirler. 0-2 yaş arası çocuklar tüm duyularını uyaran renkli ve sesli çıngırak gibi oyuncaklardan hoşlanırken, okul öncesi çağda olan çocuklar yaratıcı yönlerini destekleyen her türlü nesneden ve resim yapmaktan hoşlanırlar. Çocukların yaşına uygun becerileri geliştirecek oyuncaklara daha duyarlı olduğu bilinmektedir. Çünkü çocuk için her yeni edindiği beceri aynı zaman da bir oyundur” diye konuştu.

  Doğru oyuncak kültürel gelişimi sağlar

  Oyuncağın, çocukların kişilik ve yetenek gelişimini sağlayarak, yetişkin dünyasına hazırlanmasına yardımcı olduğuna dikkati çeken Egemen, sürekli beyaz bebeklerle büyütülen zenci çocukların büyüdükleri zaman kendi görünümlerini kabullenmekte zorlandıklarını, bu açıdan da doğru seçilen oyuncağın çocukların psikolojik gelişimi kadar, kültürel gelişimine de fayda sağladığını söyledi.

  Oyuncak alırken dikkat

  Egemen, ebeveynlerin oyuncak alırken oyuncağın kullanımından kaynaklanan riskleri de dikkate alması gerektiğini belirterek, “Oyuncağın parçaları sağlam ve zorlamalara dayanıklı olmalı, kenarı ve çıkıntıları fiziksel yaralanmaları en aza indirecek şekilde tasarlanmalı, oyuncaklar ve parçaları boğulma riski taşımamalı” dedi.
    2. Cevap: Çocuklar için doğru oyuncak seçimi

  Paylaşım İçin Saol Belinay Ablacım..:cool:
   


Similar Threads: Çocuklar için
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Yılbaşı için çocuklara özel hediyeler 31 Aralık 2012
Bebek Bakımı Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri 3 Ocak 2012
Bebek Bakımı Çocuklar İçin Zararlı Besin Maddeleri Neler? 26 Eylül 2011
Bebek Bakımı Çocuklar için bayramlık kıyafetler 24 Ağustos 2011
Bebek Bakımı Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Ne Yapılmalı 4 Ağustos 2011