Çocukla nasıl oyun oynamalı?

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 2 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çocukla nasıl oyun oynamak gerekir

  Çocuklar hangi yaşlarda olurlarsa olsunlar anne ve babalarıyla oyun oynamaktan çok hoşlanırlar ve hep bu istekte bulunurlar.Benimde bir oğlum var ve 8 yaşında şu an sürekli onunla birşeyler yapmamı istiyor ve lütfen benimle oyun oyna diyor.

  Bazen anne ve babalar olarak biraz olsun düşünmemiz gerekiyor çocuklarımız ayeteri kadar zaman ayırabiliyormuyuz acaba.OHer zaman kendi ihtiyaçlarımızı ve işlerimizi ön pilanda tutuyoruz ve kanımda çocuklarımız abizden isteidkelri zamanı veremiyoruz malesef.

  Peki hepimizin bilmesi gereken çocuklar hangi yaşta hangi oyunları oynar? sorusunun yanıtı ols agerek.

  Anne baba, çocuklarının oyununa ne kadar müdahale etmeli erak edilen ikinci bir soru.

  Çocuğun işi oyun oynamaktır diyor uzmanlar.Çocuğuna oyuncak seçmek isteyen ebeveynler nelere dikkat etmeli? Peki ya bilgisayar ve telefon oyunları? Çocukları bilgisayar ve telefonla ne kadar süre baş başa bırakmalı?Oyun yolu ile çocuk hayat becerilerini öğrenir. Oyun ve yaşa uygun, doğru oyuncaklar çocukların sosyal-duygusal-fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunur.Oyun aracılığıyla çocuk çevresinde gözlemlediği yetişkin davranışlarını taklit ederek yeni beceriler edinme fırsatı elde eder. Oyunun, okul becerilerine dair katkısı ise göz ardı edilemez.

  Öncelikli olarak anne ve babalar çocuklarının yaşları ile ilintili oyun evreleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. 9-10 aydan sonra ise çocuk yavaş yavaş etrafındaki daha büyük çocukların ya da yetişkinlerin oyuncaklarla neler yaptığını ve oyunlarını izlemeye başlar.

  2-3 yaş aralığında ise çocuk paralel oyun evresindedir. Bu evrede aynı ortamda, bir başkası (yetişkin veya çocuk) ile aynı oyunları oynar ancak beraber-karşılıklı oyun daha mevcut değildir.4-5 yaşlarında çocuk bir başkası ile (yetişkin veya çocuk) beraber oyun oynar, oyuncak değiş tokuşu yapar, kurduğu oyunu diğerine anlatır.5-6 yaşına gelen çocuk ise artık işbirliğine dayalı oyunlar oynama becerisine sahiptir. Tercihen akranları ile senaryoları olan oyunlar kurar, roller paylaştırır.

  cocuklarla-nasil-oyun-oynanir-.