Çocuk ve Uyku

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 3 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Uyku ve Çocuk

  Uyku ve uyanıklık bozuklukları sadece erişkinleri etkilemez, çocuklar da uyku ile ilgili erişkinler gibi sorunlar yaşayabilirler. Uyku çocukların hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Çocuklarda uyku sorunları dikkat eksikliği, okulda başarısızlık, sosyal gelişme geriliği ve bazı fiziksel yeteneklerde gerilik gibi sorunlara yol açabilir. Uyku uzmanları çocukların gece en az 9 saat uyuması gerektiğini düşünmekle birlikte ev ödevleri, sosyal aktiviteler veya bilgisayar, internet gibi teknolojik bazı aktiviteler çocukların uyku saatlerini azaltmaktadır. Buna ek olarak anne ve babalar çocukların uyku problemlerini bir hastalık olarak algılamadıkları için tanı amacıyla hekime getirmezler ve tedavi olanaklarından yoksun kalırlar.

  Yeterli miktarda gece uykusu uyumayan çocuklar için fiziksel ve zihinsel gelişme geriliği kaçınılmazdır. Anne ve babalar çocuklarının şu belirtilerini gördüklerinde mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir: Horlama, uykuda nefes durması, sabahları zor uyandırılma veya gündüz performansında düşme. Uyku apnesi (nefes durması), insomnia (uykusuzluk), huzursuz bacak sendromu ve narkolepsi gibi hastalıklar çocuklarda da erişkinlerdekine benzerdir. Uyku uzmanları çocuklardaki uyku sorunlarını yaşam tarzı değişiklik önerileri ile ve uygun tedaviler ile kolaylıkla tedavi edebilmektedirler. Anne ve babalara çocuklarının dinlendirici bir uyku uyumalarını sağlamak amacıyla önerilerimiz şunlardır:

  Çocuğunuzun her gece en az 9 saat uyuduğundan emin olun
  Çocuğunuzu aşırı ders yükünün altına sokmayın
  Düzenli bir uyku saati belirleyin
  Uyku zamanına yakın kafeinli gıdalar (kola, çikolata vs.) almamasını sağlayın
  Çocuğunuzun bir uyku ritüeli geliştirmesine yardımcı olun (Örneğin uyumadan önce düzenli olarak yapılacak diş fırçalama, vs gibi işleri hep aynı sıra ve şekilde yapması gibi)
  Akşam geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin vermeyin
  Çocuğunuzun yatak odasının karanlık olduğundan emin olun
  Çocuğunuzun televizyon karşısında uyuya kalmasına izin vermeyin
  Çocuğunuzun yatağına özen gösterin
  Çocuğunuzun yatak odasının ısısını kontrol edin

  Kaynak: Dr. Bülent Çiftçi