Çocuk ve Televizyon

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 9 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çocuk ve televizyon televizyonun çocuğun üzerindeki olumsuz etkisi nedir?
  Çocuk ve Televizyon

  [​IMG]
  TELEVİZYONUN ÇOCUĞUN GELİŞİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
  Televizyon bilgi verme, tanıtma, eğlendirme adına önemli bir kitle iletişim aracıdır. Günümüzde her evde bulunmaktadır. Hatta çocukların odalarında da fazlasıyla yaygınlaşmıştır. Ancak televizyon görsel – işitsel duyulara yönelik etkili bir araç olması nedeniyle olumlu etkilerinin yanı sıra iyi değerlendirilmediğinde birçok olumsuz etkiye neden olabilmektedir.

  Bazı ebeveynlerin çocuklarının televizyon izlemelerini ergenlik dönemine kadar kısıtlamalarına karşın televizyonun en fazla ilkokul çağındaki çocuklar tarafından izlenildiğini bilmekteyiz. Çocuklar televizyon karşısında saatlerce oturmakta ve kendilerini izole ederek televizyon ile sosyalize olabilmektedir.

  SALDIRGAN DAVRANIŞLAR VE TELEVİZYONUN ETKİLERİ
  Televizyonun çocuklar üzerindeki etkilerini inceleyen bilim adamları, televizyonun çocukların büyük bir çoğunluğunun saldırgan davranışlar geliştirmesinde potansiyel etkisi üzerinde yoğunlaşmışlardır. Televizyondaki şiddet içerikli yayınlar ile çocukların saldırgan davranışları arasında bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Televizyonun 8 – 9 yaşlarındaki çocukların davranışlarını etkilediği 10 – 11 yaşına kadar televizyonda izlenilen şiddet içerikli yayınlar ile çocukların saldırgan davranışları arasında önemli bir bağlantı olduğu saptanmıştır.

  SERBEST ZAMANLAR VE OYUN ÜZERİNE TELEVİZYONUN ETKİLERİ
  Çocuklar görüldüğü gibi okuldan ve oyundan arta kalan zamanlarının büyük bir bölümünü televizyon karşısında geçirmektedir. Şöyle ki; evlerinde televizyon bulunan çocuklar daha az sinemaya gitmekte, daha az radyo dinlemekte ve kitap okumaya daha az zaman ayırmaktadırlar.

  Televizyondaki hayali kahramanları gerçek dünyadaki arkadaşlıklarına da olumsuz yansımaktadır. Oyunlarında da televizyonda izledikleri kahramanlarla ilgili canlandırma yapmaktadırlar.

  Televizyonu çok uzun süre izleyen çocukların daha az konuştukları, daha az hareket ettikleri, objelere karşı daha çok saldırgan oldukları, odadan daha az ayrıldıkları ( aynı zamanda otizme de yol açmaktadır ) bilinirken daha az televizyon izleyen çocukların, farklı aktivitilere karşı kendilerini uyardıkları bilinmektedir.

  Televizyonu izleme süreleri çocuk programları dahil olmak üzere günde belirli aralıklarla 2 saati geçmemelidir. Hafta içi belli saatlerde televizyon kapatılmalı, aile bireyleri ile aktivite yapılmalıdır. Beraber puzzle oynamak, resim yapmak, legolarla inşaat yapmak, kitap okumak ve hikayeyi canlandırmak gibi.

  Çocuğun dil, zeka ve bedensel gelişimi siz anne – babaların çalışmaları ile daha sağlıklı ve etkili ilerleyecektir.