Çocuk Gelişimini Etkileyen Besinler Nelerdir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Çocuk Gelişimini Etkileyen Besinler Nelerdir?

  [​IMG]


  Çocuğunun sağlıklı, mutlu ve başarılı olması her anne babanın ortak dileğidir. Onların neşe içinde ve sağlıkla büyüdüğünü görmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken besinler olduğunu unutmayın.

  Çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi yaşına uygun olarak seyreder. Bu gelişim sürecini doğru besinlerle desteklemek gerekir. Doğru besini doğru miktarda yeme alışkanlığı edinmesi için çocuğunuza örnek olmalısınız.

  Çocuğunuza düzgün beslenme alışkanlığı aşılayın…

  Kepekli ekmeğin faydaları herkes tarafından bilinmesine karşı gelişim döneminde fazla alınan kepek, demir ve kalsiyum gibi minerallerin atımını arttırdığı için mümkünse 5 yaşına kadar kepekli ürünler tercih etmeyin.

  Sizin için sağlıklı olan çocuğunuz için sağlıklı olmayabilir. Çocuğunuzun beyin gelişimi için doymuş yağ asitleri oldukça önemlidir. İçtiğiniz light sütü çocuğunuza içirmeye kalkmayın çünkü light sütte beyin için gerekli olan yağ asitleri bulunmamaktadır.

  Omega 3 açısından lider bir besin kaynağı olan balık çocukların beyin gelişimine katkı sağlayan en önemli kaynaktır. Ancak omega 3 içeriğini azaltmamak için balıkları kızartma yapmadan tüketmeye dikkat edin.

  Çocukların en sevdiği besinin başında patates gelir. Özellikle de patates kızartması onların gözbebeğidir. Ancak kızartma yaparken kullandığınız yağın yüksek enerji içerdiğini unutmamak gerekir. Ayrıca kızartma türü besinlerde vitamin kaybı görülmektedir.

  Sebze elbetteki beslenmede en önemli faktördür. Çocuğunuzu küçük yaşlarda her türlü sebze yemeği ile tanıştırmanız ileriki yıllarda işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü ağız tadı oluşumu tamamlandıktan sonra çocuğunuz yemek seçmeye başlayabilir. Bu nedenle evinizden sebze yemeklerini eksik etmeyin. Ama bunları pişirirken bol suda haşlamak ve haşlanan suyu dökmek gibi hatalar yapmayın çünkü böyle yaparak sebzedeki vitaminlerin kaybına neden olursunuz.

  Tatlı ve atıştırmalıklar konusunda ise oldukça dikkatli olmanız gerekir. Özellikle zamanlama çocuk beslenmesinin bozulmaması için çok önemlidir. Sütlü tatlıları tercih etmenizde fayda vardır ve bu seçiminizi mümkün olduğunca yemeklerden sonraya bırakın. Çocuğunuzun karnı açken onu şeker, tatlı ya da atıştırmalıklarla başbaşa bırakmayın.
   


Similar Threads: Çocuk Gelişimini
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Çocuk olarak haklarınızı bilmenin size sağladığı yararlar nelerdir? 2 Eylül 2016
Güncel Bilgiler Çocukların eğitim alma hakkına engel olan üç neden ve bu nedenlere uygun çözüm yolları 2 Eylül 2016
Güncel Bilgiler Çocuklarda Görülen Dikkat Eksikliği Nedenleri 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Bilgisayar ve telefon oyunları çocukları nasıl etkiler? 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri 16 Mayıs 2016