Çocuk gelişiminde dikkat edilmesi gerekenler

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 31 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çocuk gelişiminde dikkat edilmesi gerekenler neler
  Çocuk gelişimini desteklemek için nelere dikkat etmek gerekir

  Çocuk gelişimi yalnızca duayla, genetikle belirlenen bir şey değil aynı zamanda anne, babaların neler yaptığı çok önemli. Çocuğu nasıl uyardığı herşeyin başı elbette sevgi ama sevginin gösterilmesi de çok önemli. Çocuk ile bol bol ten koklanılması, bol bol çocuk ile iletişim kurulması çocuk ile nasıl konuşulduğu da çok önemli. Çocuk ile sürekli konuşulmalı ilk baştan itibaren çocuğun aslında büyük bir insan yerine koyarak herşeyin açıklanarak yapılması.

  Her şeyi çocuğa aşama aşama anlatmak yani çocuk ile sürekli bir komplikasyon halinde olmak çocuğun gelişimini inanılmaz etkileyen bir şey. Çünkü ilk baştan itibaren en fazla tepki verdikleri şey insan yüzü ve insan sesi ve aslında tüm oyunlardan ve tüm oyuncaklardan fazla anne babanın uyarımıyla çocuğun gelişimi destekleniyor. O yüzden çocuğun uykusunu alabilmesi, rahat huzurlu uyuyabileceği bir ortam olmasında yine gelişim desteği açısından çok önemli.

  Çocuğun gelişimini destekleyebilmek için önce çocuğun gelişimi aşamaları ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ne zaman, ne olacağı ve onunla ilgili de spesifik şeyler var. En başta baş kontrolü ile gözle takip etmeye çalışıyoruz, daha sonra yavaş yavaş üst vücudun kontrolü, ondan sonra dönmeler, iletişim her zaman anne babanın çok daha fazla destekleyebileceği bir şey. Çocuk ile her zaman çocuklarda espri anlayışı da gülme güdüsü de aslında çok erken gelişiyor 3 - 4 aylık bir bebek ve sonuçta çocuklar komik olan olaylara çok güzel tepki veriyorlar ve keyif aldıkları zaman da çok daha hızlı öğreniyorlar.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Çocuk gelişiminde
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Oyunun Çocuk Gelişimindeki Önemi Nedir? 7 Kasım 2013
Bebek Bakımı Çocuk Gelişiminde Anne veya Bakıcının Önemi 27 Eylül 2011
Bebek Bakımı Çocuk gelişiminde anne baba tutumunun etkisi 14 Ocak 2011
Bebek Bakımı Çocuk Gelişiminde Müziğin Önemi 2 Mayıs 2010
Bebek Bakımı Çocuk Gelişiminde Baba Faktörü 4 Ocak 2009