Çocuk Affı Çıkacakmı

'Haberler' forumunda juti tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin “çocuklara af çıkarılmasına ilişkin teklifi tartışma yarattı.

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, “Hükümetin işini kolaylaştırır derken, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “Af konusu namludan merminin çıkması gibi bir şeydir. İyi düşünmek lazım diyerek öneriye mesafeli karşıladı.
  Bahçeli, 23 Nisan nedeniyle önceki akşam TBMMde verilen resipsiyonda sürpriz bir çıkış yaparak hapisteki tüm çocuklara af istedi. Bahçelinin bu çıkışı Ak Parti kanadından şüpheyle karşılandı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir bakan, “Bu, genel seçimler öncesinde basit bir ayak oyunu. Affa karşıyım. Anayasanın eşitlik ilkesi devreye girer ve bunun sonu genel affa gider. Sonra seçim öncesinde Ak Parti canileri affetti diyerek bizi tefe koyarlar diye konuştu.
  Af teklifine tepkiler şöyle:
  Çiçek: Af konusu kadar telaffuzu zor bir başka konu yoktur. Bu namludan merminin çıkması gibi bir şey. İyi düşünmek lazım.
  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu: Terörle mücadele kapsamında yargılanan çocuklara ilişkin düzenleme yapılması zorunluluğu ortada. TBMMde bu konuda düzenleme var. İyi değerlendirilmeli.
  Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli: İyi düşünülmeli ancak Bahçelinin önerisini konuşmaya, değerlendirmeye değer buluyorum.
  TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya: Affa sık sık başvurulmasına karşıyım. Ama mesele çocuk hakları olunca bakışım farklılaşır.
  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin: Çocuklara yönelik af çıkarılmasını doğru buluyorum. Bir affın yararlı olacağını düşünüyorum.
  Baykal , MHP lideri Bahçelinin cezaevindeki çocuklara yönelik af önerisiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, hükümetin bu konudaki girişimi askıya aldığını belirtti.
  Af hepsini kurtarabilir
  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin tüm çocuklara ayrımsız genel af önerisinin yaşama geçmesi halinde 18 yaşının altındaki herkes af kapsamında olacağından, Hrant Dink cinayeti sanığı Ogün Samast, Rahip Santoro cinayeti hükümlüsü O.A., Karabulut cinayeti sanığı Cem Garipoğlu da kurtulabilecek.
  İHDden Devlet Bahçeliye destek
  İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Öztürk Türkdoğan, Bahçelinin çocuk mahkûmlar için af önerisini olumlu bulduklarını belirterek, “MHPnin bu tutumu hükümet açısından da değerlendirilmesi gereken bir durum. Türkiye Çocuk Hakları Sözleşmesini sürekli ihlal ediyor, hiçbir tedbir alınmıyor. Özellikle Kürt çocukları açısından da MHPden doğru bir yaklaşım geliştirilmiş olması da toplumsal çatışmaya karşı bir tutum olarak değerlendirilebilir. İki halkın çocuklar konusunda ortak bir tutum gösterebileceğinin bir işareti olarak algılanabilir. Burada demek ki artık vicdanlar kabul etmiyor ki, özellikle MHP tarafından af gündeme getirildi diye konuştu.
  (Milliyet)