Çocuğunuzun Zeka Tipi Hangisi?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 3 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğunuzun zeka tipinin hangisi olduğunu biliyor musunuz.Açıkçası ben çok merak ettim oğlumun hangi zeka tipine sahip olduğunu gelin birlikte öğrenelim çocuklarımızın zeka tipinin hangisi olduğunu.Bilindik zeka tipleri ise şöyledir;özel zeka, sayısal mantıksal zeka, görsel zeka, bedensel zeka, müziksel zeka, sosyal zeka ve içsel zeka dır.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/cocugunuz-zeka-tipi-41632.jpg]cocugunuz-zeka-tipi-41632[/IMGALT]

  Görsel zeka: Görsel zekaya sahip olan çocuklar işittikleri bir şeyi değil de, gördükleri şeyleri daha iyi akılda tutma zekasına shailerdir.Bu çocuklar yaşıtlarına kıyasla çizimleri ve resimleri güzel olur. Film ve slayt gösterileri eşliğinde öğrenmeyi çok severler.

  Sözel zeka: Kelimeleri etkili kullanma yeteneğidir. Bu çocuklar dinleyerek öğrenmeyi sever, duygu ve düşüncelerini sözel ifadelerle aktarırlar. İyi yazarlar, iyi anlatırlar, kitap okumayı çok fazla severler.

  Bedensel zeka: Kişinin kendisini ifade etmesinde ve bir şeyler yaratmakta bedenini kullanma yeteneğidir. Yerinde duramazlar, spora ilgileri fazladır. El becerileri gelişmiştir. Çok rahatlıkla tamir işlerini yapabilmektedirler.

  Müzik işitsel zekası: Seslere hassasiyet gösterme kapasitesi ve kendisini müzikle ifade etme yeteneğidir. Nota, solfej bilmeseler bile, melodileri hemen akılda tutarlar. Müzik eşliğinde ders çalışırsa o bilgileri daha iyi akılda tutabilirler.

  Sosyal zeka: İnsanları tanıma konusunda çok başarılıdırlar. Liderlik özellikleri vardır. Oynayarak, paylaşarak, konuşarak öğrenirler. Onu sosyal ortamlara sokup, sosyal becerilerini geliştirmesine fırsat vermek gerekmektedir.

  İçsel zeka: Hayal kurmayı, düşünmeyi severler, kendilerinin güçlü ve zayıf yönlerini iyi analiz ederler. Bu çocukları düşünmeye, oturup kafa yorarak fikir üretmeye, farklı düşünmeye, hayal kurmaya teşvik edilebilirler.
   
Similar Threads: Çocuğunuzun Zeka
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Çocuğunuzun zekasını kuvvetlendiren besinler 7 Mart 2009
Sağlıklı Yaşam Çocuğunuzun Saldırganlığının Nedenleri 16 Eylül 2013
Sağlıklı Yaşam Çocuğunuzun Sağlıklı Olması İçin 20 Ocak 2011
Sağlıklı Yaşam Çocuğunuzun kopan dişi kurtarılabilir 13 Şubat 2010
Sağlıklı Yaşam Çocuğunuzun direncini arttırın 1 Aralık 2009