Çocuğunuzun direncini arttırın

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Pardus tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğunuzun direncini arttırın


  Çocuğunuzu gripten korumak için önce bağışıklık sistemini güçlendirmeniz gerekiyor.  Domuz gribinden çocuğumuzu korumanın yolları ve aşıyla ilgili konuları daha önce işlemiştik. Şimdi de çocuklarımızı domuz gribinden ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için bağışıklık sistemlerini geliştirmek adına neler yapmamız gerektiğine bakacağız…

  Yenidoğanların, süt çocuklarının ve oyun çocuklarının bağışıklık sisteminin yeterince güçlenmemiş olması enfeksiyon hastalıklarına daha kolay ve sık yakalanmalarına neden olabiliyor. Bunun dışında altta yatan kronik akciğer hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, kan hastalığı, beslenme yetersizliği olan çocuklarda enfeksiyon daha ağır seyredebiliyor. Okul çocuklarının yoğun sınav ve ders dönemlerinde yorgunluk, aşırı stres nedeni ile vücut dirençlerinin düştüğü biliniyor.

  Sonbahar ve kış aylarında sık görülen enfeksiyonlarda virüslerin etken olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, bulaşıcı olan bu hastalıkların yayılma yollarıyla ilgili şu bilgileri hatırlatıyor: "Hastanın kullandığı eşyalara temas edilmesi sonucu mikrop vücuda giriyor. Kısa sürede solunum yollarında çoğalmaya başlıyor ve 1-3 gün içinde ateş, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, baş ağrısı, kas ağrısı gibi belirtilere yol açıyor. Daha nadir olarak solunum sıkıntısı, bulantı, kusma, bilinç değişikliği, havale geçirme, döküntü gibi belirtiler de görülebiliyor. Bunlar durumun ağır olduğuna işaret eden belirtilerdir. Bu mevsimlerde kapalı ortamlarda bulunulması, kreş, okul gibi kalabalık mekanlarda hasta olan bir kişiden virüsün kolaylıkla ortama bulaşması nedeni ile hastalık hızla yayılabiliyor."

  Çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yapılması gerekenler
  Aşılar eksiksiz olarak yapılmalı
  Düzenli beslenmeye önem verilmeli
  Çocukların sebze ve meyve tüketimini artırın Hazır meyve suları yerine çocuklara taze sıkılmış meyve suları içirilebilir.
  Yeterli ve kaliteli uyumaları sağlanmalı
  Hekim önerisi olmadan ilaç kullanıllmamalı ve özellikle antibiyotik kullanılmalı
  Düzenli sağlık kontrolleri ihmal edilmemeli

  İnfluenza ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için yapılması gerekenler
  Altı aylıktan büyük çocuklara grip aşısı yaptırın
  Çoçukların ellerinini sık sık yıkamaya özen gösterin
  Kapalı ve kalabalık yerlerde bulunmamaya çalışın
  Ev içinde odaların ve okullarda sınıfların sık sık havalandırın
  Piyasada bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilen ilaçları hekim kontrolünde kullanın