Çocuğunuzun burnu kanarsa

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 9 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Çocuklarda burun kanaması
  Burun kanamasının sebepleri
  Burun kanaması nasıl durdurulur?
  [​IMG]
  Burun kanaması özellikle yaz aylarında daha sık görülebilen ve çoğu zaman önemsiz olabilecek durumdur.
  Ancak bazı durumlarda ciddi problemlerin de işaretçisi olabilir. Kimi çocuklarda neredeyse hiç görülmezken kimi çocuklarda sık sık burun kanaması olabilir.

  Burun kanamasını nasıl durdurabilirim?


  Öncelikle sakin olun ve çocuğunuza da panik yaptırmayın. Burun kanamaları oldukça yaygın ve çoğunlukla önemsiz ve zararsızdır.

  Çocuğunuza ağzında kan varsa tükürmesini söyleyin. Burdundan gelen kan istemeden ağzına girmiş olabilir. Onu kucağınıza oturtun ve bir miktar öne eğilmesini sağlayın. Bir mendil, temiz bir kumaş ya da havlu ile burnunun ucunu (yumuşak kısmını) tutun ve kapatın. On dakika boyunca fazla baskı uygulamadan tutmaya devam edin.

  Bu süreç içerisinde çocuğunuzun ağzından rahatça nefes aldığından emin olun. Televizyon, çevredeki dergi veya gazeteler ile dikkaitini dağıtabilirsiniz.
  Şimdi çocuğunuzun burnunu bırakarak kanamanın durup durmadığını kontrol edin. Eğer halen devam ediyorsa bir süre daha tutmaya devam edin. Aynı zamanda soğuk kompres de uygulayabilirsiniz. İkinci sefer sonunda da kanama devam ediyorsa doktorunuzu arayıp durumu bildirin.


  Çocuğunuzun başını geriye doğru yatırmayın. Aksi halde kan boğazına kaçabilir veya kazara yutabilir.

  Burnunu pamuk ile kapatmayın. Bu şekilde kanamanın durması için birşey yapmış sayılmazsınız. Pamuğu kaldırdığınızda kanama devam edecektir.
  Kanamayı durduramazsam doktor ne yapabilir?

  Doktor muhtemelen çocuğunuzun burnunun içine özel ışıklı bir alet yardımı ile bakarak problemin tam olarak nereden kaynaklandığını araştıracaktır. Kanamanın kaynaklandığı noktaya özel bir madde ile müdahele edecektir.

  Ayrıca kanama sırasında çocuğunuz acı da çekiyorsa, burnunun kırık olup olmadığını ya da daha ciddi doku zedelenmeleri olup olmadığını kontrol edecektir.

  Burun kanamasının sebepleri nelerdir?

  Burnun iç yüzeyi çok sayıda ve yoğun kılcal damarlarla kaplıdır ve bu damarlar özellikle çok sıcak veya çok soğuk ve kuru havalarda kolayca çatlayıp kanamaya yol açabilirler.

  Yaygın sebepler, alerjiler, düşük nem, burnu serty bir cisim ile karıştırmak veya sert bircismin burna çarpmasıdır. Bazı yapısal problemler de burun kanamasına sebebiyet verebilir.

  Sık sık yaşanan burun kanaması ne anlama gelir?

  Genellikle kötü bir anlamı yoktur. Özellikle çocukların burunları çok sıcak veya soğuk havalarda sık sık kanayabilir. Bazen çocuğunuzun yastığında birkaç damla kan lekesi görebilirsiniz.

  Bazı durumlarda doktorunuzu aramak isteyebilirsiniz. Bu durumlar;

  Çocuğunuz başına veya burnuna bir darbe aldıysa veya düştüyse,

  Çocuğunuzun çok fazla kan kaybettiğini düşünüyorsanız. Genellikle göründüğünden daha az kan vardır.

  Çocuğunuz yeni bir ilaca başladıysa.

  Burun kanamalarını nasıl engelleyebilirim?

  Eğer evinizin içindeki havanın nemsiz olduğunu düşünüyorsanız. Özel üretilmiş nemlendirici aletleri kullanarak nem seviyesini normal düzeyde tutabilirsiniz.

  Çocuğunuzu burnunu karıştırmaması veya burnuna yabancı cisimler sokmaması konusunda uyarabilirsiniz. Eğer parmakları ile burnunu çok sık kurcalıyorsa tırnaklarını kısa keserek kendine zarar verme riskini azaltabilirsiniz.

  Eğer çocuğunuzun alerji sebebiyle burun kanamaları yaşadığından şüpheleniyorsanız bu durumu doktorunuza danışınız.
   
 2. Cevap: Çocuğunuzun burnu kanarsa

  Yüzüne gelen top darbesiyle kanamıştı birkere :(Fakat o an bu bilgilerin hiçbiri aklıma gelmemişti panikten. Onun dışında çok şükür yaşamadık...