Çocuğunuzdaki hazineyi keşfedin..

'Bebek Bakımı' forumunda YAREN tarafından 2 Ocak 2009 tarihinde açılan konu
 1. Her insan varlığıyla keşfedilmeyi bekleyen ayrı birer hazine. Ancak bu hazine insanın derinliklerinde gizli. Onu bulup geliştirmek ettirmek ise başta anne baba olmak üzere eğitimcilerin görevi.

  *Peki nedir bu hazine?

  Bu hazine “özgünlük ve üretkenlik”. Tüketim çılgınlığının yaşandığı toplumumuzda üretmek ve özgün düşünebilmek çok önemli. Geleceğin vizyoner ve başarılı insanlarının yetişmesi bu hazinenin değerlendirilmesine bağlı. Bu nedenle küçük yaşlardan başlayarak üretkenliğin ve özgünlüğün çocuklarda desteklenmesi gerekmektedir.

  ÇOCUKLARINIZDA ÖZGÜNLÜĞÜ VE ÜRETKENLİĞİ NASIL GELİŞTİREBİLİRSİNİZ?
  *Özgünlüğün ve üretkenliğin gelişiminde çevre çok önemlidir. Fark edilme, güven, sevgi, duygusal birlik ve beraberlik çocuklarda üretkenliği ve özgünlüğü destekleyen sosyal koşullardır. Öncelikle ailede bu ortamın sağlanması gerekir.
  *Çocuğunuza “açık uçlu” uygun sorular sormak üretkenliği destekler. Açık uçlu sorular çocuğun hayal dünyasını zorlayarak çeşitliliği artırır. Örneğin “bu kalem ne renk” sorusu kapalı uçlu sorudur ve cevabı kısadır. Bunun yerine “bu kalemle ilgili bana neler söyleyebilirsin” veya “ bu kalemle neler yapılabilir” soruları üretkenliği ve özgünlüğü destekleyici sorulardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocukların verdiği cevapları “doğruyu bulma saplantısı” ile yargılamamaktır. Bir problemin çözümünde çocuğunuzun verdiği fikirleri sizinkilere uydurmaya çalışmadan ve yargılamadan kabul edin. Yargılayıcı ifadeler çocuğun hayal dünyasını ve cevap çeşitliliğini kısıtlar.
  *Ne? Neden? Nasıl? Kim? Ne zaman?... gibi ardı arkası kesilmeyen çocuklarınızın sorularına yanıt vermekten kaçınmayın ve usanç göstermeyin. Çünkü onlar sizden aldıkları cevapları birleştirerek, kendi düşünce dünyasını geliştirirler.
  *Günlük hayatın içinde ortaya çıkan bazı sorunlarda çocuğunuzun gelişim durumuna göre fikirlerini sorun. Ona düşünce jimnastiği yaptırın. Zamanla çocuğunuzun sıradan fikirlerle başlayıp, orijinal değeri olan fikirlere ulaştığını göreceksiniz.
  *Bebeklik döneminden başlayarak dil ve hareket gelişimine bağlı olarak çocuğun ilgisini çekecek uyaranlar, çocukta özgünlüğü ve üretkenliği destekler. Bunun için ebeveynler çocuklarının gelişim dönemi özelliklerini mutlaka bilmelidirler.
  *Tabiatın, bilimin, sanatın güzelliklerini fark edecek yaşantılar, farklı deneyimler çocukta birikim oluşturur ve çocuğa fikirlerde zenginlik sağlar. Beton yığınların arasında tek düze bir yaşam çizgisinde yaşantı zenginliği çok sağlanamaz. Çocuğa yaşantı zenginliği sağlayacak faaliyetler; Uygun öykü kitapları okumak, resim yaptırmak, oyuncaklar ve kuklalarla amaçlı oyunlar oynamak, müzeye, tiyatroya, sinema gitmek, hayvanat bahçesi, açık oyun alanları, park, bahçe, deniz… gibi yaşantı zenginliği oluşturabileceği mekanlarda bulunma yapılabilecek faaliyetlerdir. Ayrıca, çocuğa okunan öykülerden sonra konuşmak, gezip görülen yerler hakkında sohbet etmek çocuğun farkındalığını artıracaktır.
  (Alıntı)​