Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor mu?

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 1 Eyl 2013 tarihinde açılan konu

 1. [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/cocugumokula-gitmiyor-21192.jpg]cocugumokula-gitmiyor-21192[/IMGALT]

  Okulların açılmasına çok az bir süre kala Anne ve Babaları bir telaş alır aynı telaş ve heyecan okula yeni başlıyacak çocuklar içinde geçerlidir bu dönemde çocukların Ailelerinden alıştıklaır ortamdan ayrılmaları oldukça zor olur bazı çocuklar okula gitmek istemeyebilir peki bu sorunla nasıl baş edilir çocuğu okula alıştırmak için neler yapılmalı nasıl bir davranış sergilemeli yazımızda merak ettiğiniz bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

  Çocuklarımız için okula başlamak hayatın yeni bir aşamasına geçmek demektir. Bu dönemde Çocuklar sergiledikleri psikolojik özellikleri nedeniyle uyum sağlama yeteneği taşımaktadırlar. Bazı çocuklarda çok hızlı bir şekilde uyum sağlayamayan ya da zorlanma görülebilir.

  Okula başlayan Çocuğun annesinden ayrılması oldukça büyük bir adımdır.Bütün çocuklar bunu sorun haline getirirler. Bazıları bunu ağlayarak, bağırarak gösterirken, bazıları da bu durumu içlerinde yaşar. Bu İlk dönemlerde sabırlı ve istikrarlı olmamız en doğru davranış olacaktır.

  Çocuklarımızı Okulun korkulacak bir ortam olmadığına inandırmak kolay olmayacaktır. Zihinde tasarlanan bu duygunun sönmesi için sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemek gerekir. Okulun ona kazandıracakları anlatılmalı ve özellikle evdeki durum ve ilişkilerde bir değişikliğe yol açmadığı çocuğa anlatılmalıdır.

  Özellikle annenin sergileyeceği saldırgan, kırıcı tutum ve davranışlar, uyum süreci yaşamakta olan çocuğu çok olumsuz etkileyecektir. Çocuk Sevilmediğinin, evde değerinin kalmadığının, anne için başka ilgilerin kendisinin önüne geçtiğinin kanıtları olarak algılanacak olan agresif tutumlar, çocuğun zihninde tasarladığı korkuların bir biçimde somutlaşmasına ve saldırgan davranışlar sergilemesine neden olur.Bu nedenler çocuğunuzun okula başlama döneminde daha anlayışlı ve sakin tutumlar sergilemelisiniz ona zaman verip arkadaşları ve öğretmeni ile tanışmasıın sağlamalısınız bu durum kısa bir süre içerisinde düzelecektir.