Çocuğunuz Okula Başlamaya Hazırmı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Çocuğunuz 1. sınıfa mı başlıyor

  Okulun ilk günlerinde ciddi problemler yaşayan ve bunlarla doğru şekilde başa çıkamayan aileler ileride de benzer sorunlarla karşılaşabiliyor.Çocuğunuzun endişelerini saçma bulmayın: Okula ilk kez gidecek çocuğun bu durumdan endişe duyması ve çekingenlik göstermesi çok doğal. Öncelikle onun yaşadıklarını anlayıp bu durumu saçma bulmadığınızı ona anlatın. Okulu çocuğunuzun büyümesiyle ve artık eğitime hazır hale geldiğiyle ilişkilendirin; ona,Artık okula gidecek kadar büyüdün, bu beni çok sevindiriyor tarzında güzel ve rahatlatıcı cümleler kurun.

  Çocuğunuzun okul dönemi geldiğinde önce sizin buna hazır olmanız gerekiyor. Unutmayın ki sizin ruh sağlığınız en az çocuğunuzunki kadar önemli. Bu haliyle okulda ne yapacak? Ezerler onu ya da Benden nasıl ayrılacak Hiç ayrılmadık ki..şeklindeki endişelerinizi ve ayrılma sürecindeki zorlukları çocuğa yansıtmanız uyum sürecini zorlaştırıyor.

  Okulun başlamasıyla birlikte çocuk bir sürü kuralla karşı karşıya kalıyor. Karşılaştığı bu kurallar onu strese sokuyor. Çocuğun bu stresini azaltmak için okula başlamadan önce belli saatlerde yemek yeme, oda toplama, televizyon izleme ve uyku gibi ihtiyaçlarını düzene sokun.

  Çocuğunuzu ilk gün mutlaka okula gönderin: Okulun ilk haftasına sarkan tatil planları yapmayın. İlk gün çocuğun okulda bulunması çok önemli. Başlangıçta diğer çocuklarla benzer duyguları yaşadığını görmek çocuğu rahatlatıyor.

  Okulun ilk günlerinde çocuğa çok kalabalık eşlik etmeyin Okulun ilk günlerinde çocuğa anne veya baba eşlik edebiliyor. Ancak anneanne, babaanne ya da dedelerin de okula gelmesi anlaşılır bir durum olmakla birlikte çocuk açısından çok doğru değil. İlk günler okul bitiş saatinden biraz erken okula gidin: İlk günlerde bitiş saatinden biraz önce okulda olmanız çocuğunuzun kaygılanmasını engelliyor. Hatta öğretmeninden izin alıp çocuğunuzu zil çalmadan biraz önce de okuldan alabilirsiniz.

  Çocuğunuz okula gittiği için onu ödüllendirmeyin: Hiç kuşkusuz bir ebeveyn için çocuğu öğretmenine emanet edip okuldan uzaklaşabilmek çok da kolay değil. Bunu çocuğunuza hissettirmeyin. Veda anını uzatmayın ve durup durup sarılmaları sınırlandırın.
   


Similar Threads: Çocuğunuz Okula
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Çocuğunuza Okul Çantası Alırken Bunlara Dikkat Edin 14 Eylül 2013
Bunları biliyormusunuz Çocuğunuz Hala Sizinlemi Uyuyor 11 Eylül 2013
Bunları biliyormusunuz Çocuğum hangi okula gidecek 2015 13 Ağustos 2014
Bunları biliyormusunuz İstenmeyen Kokulardan Kurtulmak İçin Öneriler 3 Aralık 2013
Bunları biliyormusunuz Çocuklarda Okula Başlama Süreci 14 Ağustos 2013