Çocuğunuz İştahsız mı?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 15 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğunuz İştahsız mı?


  Çocuklarının iştahsız olması her Anne ve Baba için büyük problemdir sürekli bu durumdan yakınır Anen ve Babalar çocuklarda görülen iştahsızlık karşısında ne yapacaklarını nasıl davranacaklarını bilemezler.

  Çocuklarda sıklıkla görülen İştahsızlık, çocukluk döneminde sık rastlanan durumlardan biridir.

  Çocuklar özellikle diş çıkarma dönemlerinde ve ishal, kusma, ateşli hastalıklar esnasında daha iştahsız olurlar.Çocuklarda görülen iştahsızlığın en yaygın nedenlerinden biri de, aile bireylerinin çocuklara yemek yemeleri konusunda yaptığı baskılardır. Çocuğu yemek yemesi konusunda sürekli zorlamak, sofrada onunla yemek konusunda tartışmak, yemek yemesi için ödüllendirme yoluna gitmek, iştahsızlığı çözmeyeceği gibi yaşanan bu sorunun daha büyük bir probleme dönüşmesinden başka bir işe yaramıyacaktır.
  Bu gibi durumlardadikkat edilmesi gereken şey kendi beslenme tarzınızdır. Çünkü çocuğunuz sizi taklit ederek hayatı öğrenmeye çalışıyor bunu sakın unutmayın.Siz ne kadar sağlıklı ve düzenli beslenirseniz çocuklarınızda sizin beslendiğiniz gibi beslenmeye alışacaktır.

  Çocuklarınızın yediklerine dikkat etmesi ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olması için, doğru beslenme hakkında bilgi sahibi yapmanız gerekmektedir.Çocuğunuzun yemek yemesini sağlamak için şunlara dikkat etmelisiniz.Çocukların önüne çok fazla dolu tabaklar koymak yerine daha az yiyebileceği kadar yemek koymanız çok daha yararlı olacaktır.Ve çocuğun ödüllendirilmesi bu sorun ileride başınızı ağrıtabilir bu şekilde her yemek yediğinde ödüllendirilen çocuk bunu alışkanlık haline getirebilir.Çocuklarınızı düzenli beslenmeye alıştırmalsınız.Düzensiz beslenen çocuklarda iştahsızlık çok daha fazla görülür. çocuğunuza düzenli 3 ana öğün de yemek yedirmeye çalışın bu şekilde beslenen çocuklarda iştahsızlık sorunu daha az görülmektedir.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/istahsiz-cocuklar-32964.jpg]istahsiz-cocuklar-32964[/IMGALT]