Çocuğun Nörolojik Gelişimi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 12 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bebeğin Nörolojik Gelişimi
  Çocuklarda Nörolojik Gelişimi
  Çocuğun Nörolojik Gelişimi ve Muayenesi

  Çocuğun Nörolojik Gelişimi hakkında bilgi
  çocuğun ilk aylarından itibaren boy ve ağırlık ölçümlerinin düzenli olarak yapılmasının yanı sıra baş çevresi ölçümleri de nörolojik gelişimini takip etmek açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bu verilere ek olarak bebeğin sosyal davranışları da gözlemlenmelidir.

  Yazımızda belirtilen nörolojik aşamalar her bebekte eş zamanlı görülmese de genel olarak izlenen gelişimlerdir. Unutulmamalıdır ki her bebek birbirinin kopyası olmadığı gibi, aynı nörolojik gelişim tablosunu da sergilemeyebilir. Ancak uzun zamanlı gecikmeler görülüyorsa bunların ciddi rahatsızlık belirtileri olma ihtimalleri söz konusudur, bu yüzden bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

  Birinci Ay
  Oturur durumdayken başını arasıra dik tutar. Yüzükoyun yatırıldığında başını kaldırabilir. Seslere tepki gösterir.

  İkinci Ay
  Oturtulunca başını dik tutabilir. Yüzükoyun yatırılınca hem başını hem de omuzlarını kaldırabilir. Hareket eden cisimleri gözleriyle izleyebilir. Annesinin kendisiyle konuşmasına gülümser ve ses çıkararak yanıt verir.

  Üçüncü Ay
  Yüzükoyun yatırıldığında kollarına dayanarak doğrulabilir. Hareket eden cisimleri başını çevirerek izler. Eline verilen çıngırakla oynayabilir, ancak düşürürse alamaz. "A-gu" sesleri çıkarabilir.

  Dördüncü Ay
  Elleriyle oynar. Elleriyle nesnelere uzanır, ancak yakalayamaz. Eline verilen kalemi tutabilir. Çağrılınca dönüp sesin geldiği yöne bakar. Kahkaha ile güler.

  Beşinci Ay
  Yattığı yerde yuvarlanıp ters döner, oturtulurken sağa sola sallanır. Eliyle uzandığı nesneleri yakalar. Ayağını ağzına götürebilir. Aynada kendisini görünce güler, sevinir.

  Altıncı Ay
  Destekle oturabilir. Eline verilen kaşıkla masaya vurur. Sevdiği ve sevmediği yiyeceklere tepki gösterir. Yabancıları ayırt edebilir. "Cee !" yaparak oynar.

  Yedinci Ay
  İki elinde de birer nesne tutabilir. Nesneleri bir elinden diğerine aktarabilir. Verilen herşeyi ağzına götürür. Kendi kendine bisküvi yiyebilir. Aynadaki görüntüsünü tutmak ister.

  Sekizinci Ay
  Kısa bir süre desteksiz oturabilir. Eşyaları yere atarak oynar. İki heceli sözcükler söyleyebilir.

  Dokuzuncu Ay
  Uzun süre yalnız başına oturabilir. Bir yere tutnarak ayakta durabilir. Baş parmak ve işaret parmağı arasında küçük bir nesneyi tutabilir. "Anne, baba" gibi iki sözcük söyleyebilir.

  Onuncu Ay
  Yatarken kendi kendine oturur duruma geçebilir. Yardımsız ayağa kalkabilir. El çırpar el sallar. Giyidirilirken yardımcı olur. Bardaktan su içebilir. İşittiği sözleri yinelemeye çalışır.

  Onbirinci Ay
  Çeşitli nesneleri kaplar içine koyabilir. Basit emirleri anlamaya başlar.

  Onikinci Ay
  Elinden tutulunca yürüyebilir. Çevresindekileri güldüren davranışlarını tekrarlar. Kitaplardaki resimlere ilgi gösterir. İstenince öper.

  Onüçüncü Ay
  Kalemle çizgi çizebilir. Bir elinde iki ayrı nesne tutabilir.

  Onbeşinci Ay
  Yardımsız yürüyebilir. Elinden tutulduğunda merdiven çıkabilir. İki küpü üst üste koyabilir. Ayakkabılarını çıkarabilir. 6-7 sözcük söyleyebilir.

  Onsekizinci Ay
  Sendeleyerek koşar. Kendi kendine sandalyeye çıkarak oturabilir. Üç küpü üst üste koyabilir. Kaşık kullanabilir. Bir kitabın sayfalarını karıştırabilir. 8-10 sözcük söyleyebilir. Kakasını söylemeye başlar.

  Yirmibirinci Ay
  Kendi kendine merdiven çıkabilir, elinden tutulduğunda inebilir. 5-6 küpü üst üste koyabilir. Bedeninin çeşitli parçalarını göstebilir. İki sözcüklü tümceler kurabilir.

  İki Yaş
  Kendi kendine merdiven inebilir. Topu atabilir, tekme vurabilir. 7-8 küpü üst üste koyabilir. Çorap ve ayakkabılarını giyebilir. Çişini haber vermeye başlar.

  İkibuçuk Yaş
  Ayaklarını birer birer kullanarak merdiven inip çıkabilir. 9 küp üst üste koyar. Kapalı şekil çizer.

  Üç Yaş
  Üç tekerlekli bisiklete biner. Daire şeklini kopya eder. Yaşını ve cinsini bilir.

  Beş Yaç
  Sek sek oynar. Üçgen çizer, dört renk bilir. Ona kadar sayar. Giyinip soyunur. Çoğul ifadeler kullanabilir. 6 kısımlı adam çizer.