Çocuğum Yemek Yemiyor

'Bebek Bakımı' forumunda Blue tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Yemek Yemiyor Çözüm


  Çocuklar özellikle Hayır dönemlerinde ( yaklaşık 18 ay ile 3 yaş arası ) anne ve babasına karşı çıkmanın ve kişiliğini ispatlamanın bir şeklinide yemek'lerde gösterirler. Önüne koyduğunuz şeyleri daha evvel yiyen, bitiren çocuğunuz bir bakmışsınız ağzına hiç bir şey koymuyor, yaptıklarınızı beğenmiyor, yemek seçiyor ve yemek zamanlarını inanılmaz kabuslara dönüştürüyor. Bu sık rastlanan olaya yaklaşırken sebeblerini araştırmamız, çocukların neden yemek yemek istemedikleri ve neler yapıp, neler yapmamamız gerektiğini üzerinde durmak lazım...

  Siz bir anne olarak çocuğunuz yemek yemediği zamanlarda kendinizi çok kötü hissedeceksiniz, hatta suçu belki kendinizde bile arayacaksınız, acaba hastamı oluyor veya başka bir problem'imi var diye düşüneceksiniz ve soluğu doktorunuzda alacaksınız. Kendi çocuklarının çok güzel yemek tediğini söyleyen arkadaşlarınıza kulağınızı kapatın, kararlı ve istikrarlı bir şekilde, besin dengesini bozmadan yedirmeye gayret edin.

  Neden Yemek İstemezler ;

  Yukarıda bahsettiğimiz gibi özellikle hayır dönemlerinde kişiliklerini ve varlıklarını ispatlamak ve size söz geçirmek için bir çok şeye itiraz ettiği gibi yemek yemeyede karşı gelecek veya yaptığınız yemekleri beğenmeyip problem yaratacaktır.
  İlerleyen yaşlarında bebeklik dönemindeki kadar hızlı büyümediği için yemek yemeside azalacaktır. Bebekler ikinci yıllarında ilk yılları kadar çok yemeye ihtiyaç duymazlar, bu dönemde büyümeleri daha yavaş olduğu için kalori ihtiyaçlarıda azalacaktır.
  Eğer o anda onu çok meşgul eden bir şeyle ilgileniyor veya oyun oynuyorsa, kendinide bu yaptığından alamıyorsa, kesinllikle buna ara verip yemek yemek istenmeyecektir.
  Daha sonra yemek yiyebileceğini düşünebilir ve o anda daha açıkmamış veya istemiyor olabilir.
  Önüne koyduğunuz yemekleri beğenmiyor olabilir, ne olsa çocuğunuzunda damak zevki oluşuyor ve bazı yemekleri daha çok seviyor, bazılarınıda sevmiyor olabilir.

  Alınabilecek Önlemler ;

  İlk olarak sakin ve kararlı bir tutum sergilemeniz, olaylara bilinçli bir şekilde yaklaşıp aile huzurunuzu ve sinirlerinizi bozmadan yemek saatini geçirmelisiniz. Unutmayın ona ceza vererek veya bağırarak hiç bir şeyi çözemediğiniz gibi işleri daha da karıştırırsınız. Kesinlikle baskı uygulamayın ve onu anlayışla karşılayın.

  Çocuğunuz yemek yemiyor veya yemek seçip az yiyorsa yapılan yemeklerin daha besleyici ve kalorili olamasını sağlayabilirsiniz.

  Bir yemeğin üç besinden oluşması gerektiğini unutmayın, bir sebze, protein ( et, balık, yumurta gibi ), süt ürünleri yada meyve.

  Yemek yaparken çocuğunuzun ağız tadınıda biraz göz önünde bulundurun, aslında makarna ve pilav dan başka bir şey istemeyecektir ama yinede yedekte onun sevdiği ve reddetmeyeceği yemekler bulunsun.

  Yemek yaparken veya sofrayı hazırlarken, sonrasındada toplarken size yardım etmesini isteyin, bu çok hoşuna gidecek ve yemek yemesini motive edecektir.

  Yemek yeme saatlerini düzenleyin, yemek zamanı açıkmış olsun. Mümkünse yemeğe tüm aile bireyleri birlikte otursun ve çocuğunuz tüm ailenin yemek yediğini görsün.

  Yemek yeme ve yemek saati alışkanlıklarını kazandırmaya çalışın ve yemek yemenin herkes için bir gereksinim olduğunu anlatın.

  Yemek yerken onunla sohbet edin, başka şeylerle ilgilenip onunda dikkatini dağı tmayın.

  Kendi kendine yemek yemesine izin verin, belki üzerini kirletecek, etrafı kirletecektir ama yemeğini yiyecek ve bundan hoşlanacaktır. Ara sıra ellerini bile kullanmasına izin verebilirsiniz.

  Yemek yemeyen veya reddeden çocukların yemek aralarında abur cubur yemesine engel olun.

  Devamlı aynı yemekleri vererek sevdiği yenmeklerden bile çocuğunuzu soğutabilir ve yememesini sağlayabilirsiniz, yaratıcılığınızı arttırın, devamlı yediği yemekler yeni ve değişik tatlar ekleyerek bunu engelleyebilirsiniz.

  İçeceklerin önemini unutmayın, çocuğunuza verdiğiniz süt miktarı yemek yemesini etkileyebilir. yemek sırasında herhangi bir şey içecekse bu bir bardak ile sınırlı olmalıdır.
    2. [​IMG]


  Annelerin ortak derdidir çocukların yemek yememesi. Çocukların çok küçük yaşlardan itibaren, kontrol sağlayabildiklerini keşfettikleri konulardan biri; yemek yemek diğeri ise tuvalet alışkanlığıdır. Çocuklar bebekliğinden itibaren yemek konusunda iktidarı ellerinde tutmayı başarmışlardır. Yemek yiyerek yada yemeyerek ailelerini yöneten çocuklara hiçbir anne teslim olmak istemez.

  Çocuğunuzu hiçbir zaman yemeye zorlamayın. Sağlıklıysa zaten ihtiyaç duyduğu kadarını yemiştir. Yemek yemeyi reddeden çocukların çoğu bunu yalnızca daha fazla yemeye ihtiyaç duymadıkları için yapar. Çocuklarında iştahsızlık problemi yaşayan; 'çocuğuma yemek yediremiyorum' düşüncesiyle ne yapacaklarını şaşıran ve çoğu zaman yanlış yapan anneler bu konuda çok dikkatli ve özenli davranmalılar. Çünkü doğru olduğunu düşündükleri birçok yanlış davranışta bulunarak yemek yemeyi çocukları için işkence haline dönüştürebilirler.

  Yemek işini inada bindirmeyin, bu yolla çocuğunuzun sizin üzerinde egemenlik kurmasına izin vermeyin.

  Yemek sofrada yenir, elinizde tabak oda oda dolaşmayın.

  Yemeğini yemediği için çocuğunuzu cezalandırmayın veya yediği için ödüllendirmeyin.


  Yemeklerin hepsini birbirine karıştırıp hızla yedirmeye çalışmayın.

  Yemek sırasında ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin belli etmemeye çalışın.