Çocuğum sağlıklı besleniyor mu?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 23 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğun sağlıklı beslendiğinin göstergesi nedir?

  Çocuklarda büyüme eğrisi takibi yapılır. Bu eğride yaşına göre kilo ve boy takibi yapılmaktadır.

  Çocukların kahvaltısı nasıl olmalı?

  1-2 dilim peynir çeşitleri, tam tahıllı ekmek, zeytin, pekmez - bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve, evde yapılmış kuru meyveli kek veya börek çocukların kahvaltılarında olabilecek gıdalardır.

  Okul çağı çocuklarında beslenme nasıl olmalı?

  Bu yaş grubu çocukların oldukça aktif oldukları ve gelişimlerinin en yüksek düzeyde seyrettiği düşünülerek gereksinimlerini karşılayacak hem besleyici değeri yüksek hem de çocukların severek tüketebileceği gıdalarla beslenmeleri gerekmektedir.

  Her zaman olduğu gibi her öğün kendi içerisinde yeterli miktarlarda karbonhidrat, protein ve yağ içermelidir. Mutlaka kahvaltı arkasına ara öğün, öğle yemeği, bunu takip eden 1 veya 2 küçük ara öğün ve akşam yemeği okul çocuğunun gereksinimlerini karşılayacak yemek sistemidir. Özellikle çocukların ana öğünlerde temel besin grubumuz olan ekmek ve ekmek türevi olan çorba, pilav, makarna gibi gıdalar, et/ tavuk haftada en az 1 gün balık ve mevsiminde olan herhangi bir sebze yemeği, bunun yanında oldukça önemli kalsiyum kaynakları olan süt ve yoğurt hem ana öğünlerde hem de ara öğünlerde tükettirilmelidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Ağu 2014
 2. Çok teşekkür ederim faydalı bilgiler vermişsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Ağu 2014
Yükleniyor...