Çocuğum Öksürüyor Ne Yapmalıyım

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 17 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Öksürüyor Ne Yapabilirim  Çocuklarda en sık rastlanan şikayetlerin başında öksürük gelir. Öksürük 3-4 gün gibi kısa süreli olabildiği gibi, 1 aydan daha fazla da devam edebilir. 3-4 haftadan uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak değerlendirilir. Bu durumda mutlaka ileri tetkik edilmesi gerekir.Çocuğunuz öksürerek üst veya alt solunum yollarındaki enfeksiyon etkeni ve alerjik madde gibi yabancı cisimleri vücudundan atmaya çalışır.

  Çocuğunuzun Vücut direncini arttırın Özellikle yuva ya da kreşe giden çocuklarda kış aylarında her ay hafif üst solunum yolu enfeksiyonları geçirilir. Öksürük kısa süreliyse, ateş ve solunum sıkıntısı eşlik etmiyorsa bu yaş grubundaki çocuklarda öksürük ilaçları kullanmaya gerek yok.

  Peki ne yapmalıyız kısaca dikkat etmemiz gerekenler..

  Öncelikle evde kesinlikle sigara içmemelidir. sigara dumanı ciğerlerin hareketlerini felce uğrattığı gibi mukus salınımını da arttırır.İkinci önlemimiz ise mukus salgısını inceltmek ve irritasyonu yumuşatmak için çocuğumuza bol su veya benzer sıvılar içirmek olmalıdır.Üçüncü önlemimizde havayı nemlendirici cihazlar kullanmak olabilir.İnatçı öksürüklerde mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.
    2. Cevap: Çocuğum Öksürüyor Ne Yapmalıyım

  öksürük 1-3 gün arası devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır