Çocuğum Ne Zaman Konuşur

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 23 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Ne Zaman Konuşacak


  Çocuklar genel olarak 8. ve 18. aylar arasında konuşmaya başlarlar. Bu aylarda çocuğunuz sadece sözcükleri kullanma alıştırması yapar. 18 aydan sonra artık çocuğunuz iki kelimeli cümleler kurmaya başlayabilir (“Su ver, “Ben acıktım. gibi).

  Çocukların konuşma becerileri beyninin ve düşünme fonksiyonlarının ne kadar gelişmiş olduğunu gösterir. Aynı zamanda onun sosyal beceri geliştirmesi de konuşma aracılığı ile olur. Erken yaşlarda konuşma çocuğunuzun yaşadığı zorlukları ifade ederek başa çıkma yolları geliştirmesine yardımcı olur. Konuşma becerileri gelişmiş çocuklar hem sosyal hem akademik açıdan başarılı olmaya yatkın olurlar. Bunların yanı sıra bebeğinizin konuşması durumsal etkenlerle de alakalıdır. Yani kızların sözel yeteneğinin erkeklerden daha hızlı gelişmeye eğilimli olması ya da ailenin kişilik yapısı birer etmendir.

  Çocuğunuzun konuşma aşamalarını daha hızlı atlatabilmesi için sizin de uygulayabileceğiniz bir çok yöntem vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  Çocuğunuza sık sık adı ile seslenin.

  Onunla konuşurken mutlaka yüz yüze olun. Altını değiştirirken, onu beslerken bile mutlaka yüzüne bakarak konuşun. Unutmayın iletişim önce beden dili ile başlar.

  Ona sık sık şarkı söyleyin.

  Çocuğun anlamasına uygun cümleler kullanarak, yüksek sesle ve anlaşılır bir şekilde konuşmanız, duygusal ifadelere yer vermeniz ve aynı şeyi birkaç kere tekrarlamanız işe yarayabilir.

  Onunla konuşurken abartılı mimikler ve kocaman açılmış gözler dikkatini size vermesine yardımcı olur.

  Çocuğunuz bazı kelimeleri yanlış kullandığında onu düzeltmek yerine aynı kelimeyi doğru şekilde telaffuz ederek onun kelimenin doğru şeklini öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Onların kelimeleri yanlış kullanmaları son derece doğaldır.

  Cevabı “Evet ya da “Hayır olan sorular yerine açık olanları tercih edin. Mesela “Legolarla mı oynamak istersin yoksa yapbozla mı? gibi.

  Çocuğunuzun “Ne ve “Neden ile başlayan sorularını mutlaka cevaplandırın. Cevaplarınız onun neden-sonuç ilişkisini anlamasına yardım edecektir. Eğer sorduğu sorunun cevabını bilmiyorsanız, bilmediğinizi de açıkça söyleyebilirsiniz.

  Günlük aktivitelerinizde (onu beslerken, onunla oynarken, altını değiştirirken vb.) onunla konuşmayı sürdürün.

  Sürekli tekrarlayarak aynı sesi çıkaran oyuncaklar bebeğinizin daha hızlı konuşmasına katkı sağlayacaktır.

  Günlük aktivitelerinizle ilgili onu bilgilendirin. Mesela, “Şu an parka gidiyoruz., “Şimdi yemek zamanı! gibi.

  Eğer çocuğunuzun büyüdüğünde sizinle konuşmasını istiyorsanız onunla şimdiden konuşmalısınız. Aile içi iletişimi sağlamak için tek kural vardır: konuşmak