Çocuğum Kitap Okumak İstemiyor

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 14 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğun Kitap Okumama Sebebi Nedir  Çocuğum Kitap Okumak Neden İstemiyor

  Çocuğumuzun kitap okumasını istiyorsak önce kendimiz belli bir program dahilinde, günü buna göre planlayıp, kitap okumaya mutlaka zaman ayırmak zorundayız. Eğer etkili olsun istiyorsak, okuduğumuz kitapları da birbirimizle konuşarak çocuklarda ilgi uyandırmak çok etkili oluyor.

  Aile biryelerinin okuduğu kitapları paylaşması, bir anlamda okuduklarının reklamını yapması, çocukların kitap
  konusunda hem fikir sahibi olması, hem farklı alanlarda bilgi edinmesi, hem de ilgilerinin oluşmasını destekliyor. Bu yönüyle atrı birşey belki evin içinde buna ait özel bir bölüm oluşturulması, kütüphanenin hem çocuğun kendi odasında hem evin belli bir bölümünde farklı ilgi alanlarına yönelik kitapların oluşturulması, bir kütüphane fikrinin geliştirilmesidesteklenmeli ve bol bol çocuklarla birlikte kitapçılarda zaman geçirilmeli.

  Kitapla olmak bir süre sonra çocuğun okuma yazmaya yönelik ilgisini artırıyor hatta bazı şeyleri çözmelerine de yol açabiliyor ama eğer erken bir tarihte okumayı çözmüşse, yazmak o zaman çocuk için çok sıkıcı bir aktiviteye dönüşebiliyor. Okulda ilk olarak bundan rahatsızlık duyabiliyor. Zaten okuyabiliyorum, yazmak daha zor bir eylem ve daha geriden gelen bir eylem olduğu için çocuğun ciddi anlamda sıkıntıya düşmesine sebep olabiliyor. Ayrıca arkadaş iletişimini de olumsuz etkiliyor.

  [​IMG]