Çocuğum Kilo Almıyor

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 15 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Neden Kilo Almıyor  Çocuğum Zayıfmı Neden Kilo Almıyor

  Çocuğum zayıfmı nedne kilo almıyor bu soruyu tüm anneler mutlaka soruyordur bende oğlumun hep zayıf olduğunu düşünen bir anne olarak bu konu hakkında yararlı bilgiler paylaşıcam sizlerle sevgili Anne ve babalar..

  Eğer çocuğunuz dengeli bir beslenme düzenine sahipse, enerjik ise ve konsantrasyon düzeyi yüksek ise, endişelenmenize hiç gerek yok.

  Ani kilo kaybı yaşayan çocukların hemen doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Kısa-dönemli bazı rahatsızlıklar ani kilo kaybına neden olabilir, ama çok ciddi bir hastalığın da kilo kaybına neden olabileceğini göz önünde bulundurursak, doktor muayenesinin şart olduğunu da düşünebiliriz.

  Çok zayıf çocuklarda bile karın ya da kalça bölgesinde yağ oluşumu gözlenebilir. Çocuğunuzun vücudunun hiçbir bölgesinde yağ oluşumu yoksa beslenme tarzını gözden geçirmeniz gerekmektedir.

  Çocuğunuz zayıf olsa da, beslenme planına yağlı gıdalar eklemeyin. Tabii ki çocuğunuza yağlı yiyecekler yedirebilirsiniz ancak bu yiyecekleri dikkatle seçmeniz gerekmektedir. Doymamış yağlar her zaman en sağlıklı ve kaliteli yağlardır. Çocuğunuz zayıf ise, beslenmesinde yağ oranını artırmak yerine kalori oranını artırmaya çalışın. Çocuğunuzun metabolizması çok hızlı çalışıyorsa (ki bu da çocuğunuzun ne kadar şanslı olduğunu gösterir), yaşıtlarından fazla yemek yemesi durumunda bile kilo almaz. Ancak bu hem olumlu hem de olumsuz sonuçları beraberinde getirir. Örneğin, sağlıksız yağlar, metabolizması hızlı çalışan çocuklara bile zarar verir ve kalp hastalıklarına neden olabilir.