Çocuğum İçe Basıyor Ne Yapabilirim

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 20 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Yürürken İçe Basıyor Ne Yapabilirim


  Çocuğum İçe Basıyor Nedeni Nedir


  Çocukta içe basma problemi olduğu düşünülüyorsa ilk etapta ayak uçları birbirine, topuklar dışarı bakacak şekilde içe basmadan mı yoksa ayakların iç doğru yıkılması şeklinde içe basmadan mı söz edildiği netleştirilmelidir. Ayak uçlarının birbirine, topukların dışa baktığı içe basma sorununa genellikle çocuklarda diz üstü ve diz altındaki kemiğin kendi içindeki rotasyon hareketi neden olmaktadır. Dolayısıyla bu sorun çocuklarda yanlış oturma pozisyonlarına bağlı olarak meydana gelmektedir.

  Burada söz konusu yanlış oturma pozisyonlarından biri, namaz kılar şekilde çocuğun dizini katlayarak üstüne oturması diğeri ise çocuğun her iki dizini altına alarak kurbağa pozisyonunda oturmasıdır. Bu şekilde oturulduğunda kemikler etkilenerek içe basma problemi meydana gelmektedir. Bu noktada çocuktaki oturma davranışı düzeltilmekte, aile bilgilendirilmekte ve eğer çocuk koşarken ayakkabıların birbirine çarpması sonucunda düşme problemi yaşamıyorsa, uzun vadede takibe alınmakta, çok ileri dereceli bozukluklarda ise cerrahi müdahale yapılmaktadır.
    2. Cevap: Çocuğum İçe Basıyor Ne Yapabilirim

  benim kızım 2009 eylül doğumlu ayakları içe doğru bakıyor dizlerinden aşağı kısım ayaklarını kapatınca aralıklı koşarken ayakkabıları birbirine deyip düşüyor 9 aylıkken yürümeye başladı 3 yaşında doktora götürdük normal zamanla düzelir dedi ama düzelmiyor ne yapmam gerekli