Çocuğum Gece Altına Kaçırıyor

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


  1. Çocuğum Geceleri Altına Kaçırıyor Yardım    Çocuğum Gece Altına Kaçırıyor Çözüm    Çocuklarda gece işemeleri olarak bilinen altına kaçırma olayına tıp dilinde enuresis noktürna denir. Gece işeyen çocukların cezalandırılmaları bir çeşit mazohist tatmin yerine geçerek ileride cinsel tatminin anormal şekiller almasına yol açabilir. Genellikle bu tür psikolojik bozukluklar çocuğa şefkat göstermek, güven duygusu vermek, gururunu kırmadan eğitmek suretiyle düzeltilmelidir. Ayrıca çocuğun gece fozla sıvı almaması, gece yatmadan önce idrar etmesini sağlamak da yararlıdır.

    Bazı çocuklarda omurga kanalının doğuştan açık kalması (spina bifida), idrar yolları anomalisi (hipospadias veya epispadias) gibi organik bir bozukluk, böbrek veya şeker hastalıkları sonucu idrar kaçırma durumu görülebilir.

    Fakat genellikle ruhi sebeplere bağlı olarak sonradan kazanılmış bir huy şeklinde gece işemelerine rastlanır. Bebekler 18 aylık olana kadar mesanelerini kontrol edemezler, hatta 2 yaşından sonra dahi çocuğun arasıra idrarını kaçırması önemsizdir.