Çocuğum Gece Ağlayarak Uyanıyor

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Gece Ağlayarak Uyanıyor Ne Yapmalıyım


  Çocuğum Gece Ağlayarak Uyanıyor Nedeni Nedir


  Gece boyunca uyuyan bebeğiniz aniden geceleri uyanıp, çığlık çığlığa ağlamaya mı başladı? Karnının tok, altının temiz olduğunu biliyorsunuz. Yeniden uykuya dalabilmesi için kucağınıza alıyor, sallıyor, gezdiriyorsunuz.


  Öncelikle gece uyanan bebeğinizi kendi yatağınıza götürmenizin veya dakikalar boyunca kucağınızda gezdirmeniz ya da sallamanızın bebeğin uyku sorunları için iyi bir çözüm olmadığını unutmamalısınız. 6-9 ay arasında anne-babaların bebeğin gece uyanmalarına yanlış cevaplar vermeleri nedeniyle pek çok bebeğin sağlıksız uyku alışkanlıkları kazandıkları sık görülen bir durumdur.

  Bebeklerin aniden geceleri uyanmaya başlamalarının önemli nedenlerinden biri, altı veya yedinci ay civarında bebeklerde tıpkı yetişkinler gibi düzenli ve tekrarlayan uyku aşamalarının oluşmaya başlamasıdır. Dolayısıyla uyku sırasında her doksan dakikada bir de rüya aşaması yaşanır. Bazen bu rüyalar son derece canlı olur ve dolayısıyla bu da bebek için yeni ve bazen de uykusunu bozan bir deneyimdir.

  Okul öncesi çocuklarda gece ağlayarak uyanmalar gece terörü olarak nitelendirilmektedir. Anne ve baba ilişkisi gece ağlayarak uyanmalarındaki en büyük etkendir. Bu nedenle anne ve babalar çocukların yanında tartışmamaya özen göstermelidir. Çocuğunuzun korkusunu yanına sevdiği bir oyuncak koyarak ya da ağladığı zaman onunla konuşarak giderebilirsiniz.