Çocuğum Ders Çalışmıyor

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 4 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğum Neden Ders Çalışmıyor Ne Yapmalıyım


  Bir çok annenin ortak sorunudur çocukların ders çalışmaması zaman zaman bu soruyu hepimiz kendimize sorarız çocuğum neden ders çalışmıyor diye.Peki çocuklar neden çalışmak istemezler nerde yanlış yapıyoruz acaba davranışlarımızdan mı kaynaklanıyor çocukların bu isteksizliği bu rouların cevaplarını konumuzda bulabilirsiniz.

  Çocuklar bireysel olarak farklıdır. Bazı çocuklar, okuldan sonra doğrudan derslerini yapmaya başlar ve
  durdurulamazlar. Hemen bu konuyu kafalarından atmak isterler. Ders çalışmak çocuğun görevidir. Anne-babalardan sıkılıkla duyduğumuz cümle oğlum ya da kızım ders çalışmıyor olmaktadır.

  Çalışma için ihtiyacı olan her şey muntazam toplanmış olmalı ve kullanıma hazır durmalı, fakat çalışma sahasını daraltmamalıdır. Defter ve kitaplarını renkli kağıtlarla kaplarsak, çocuk daha zevkle çalışır. Ayrıca, gereksiz eşyaların erişim mesafesinde bulunmaması gereklidir.

  Çocuklarımız ders çalışırken, yanlarında oturup onların her yaptığını dikkatle gözlediğimiz zaman, hata yapmalarını önlemeye yardımcı oluruz. Kendi başlarına hata yapma ihtimali artar hata yapmak da öğrenmek için bir fırsattır aslında.Arada bir de yalnız bırakarak, kendi başlarına çaba göstermek konusunda güvenlerinin pekişmesine fırsat tanımalıyız.

  Benim anladığım şu oluyor çocukları çok sıkmak onlara sürekli ders çalışmasını hatırlatmak hiç bir işe yaramıyor çocuğun bize karşı daha aksi ve inatçı olmasına neden oluyor sürekli uyarmak.Önerileri dikkate alarak çocuklarımıza en iyi şekilde nasıl ders yapacaklarını öğretebiliriz umarım..