Çocuğum Ders Çalışmayı Sevmiyor

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 15 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Ders Çalışmayı Sevmiyor Ne Yapmalıyım


  Çocuğum Ders Çalışmayı İstemiyor


  Bir çok anne babanın ortak sorunudur çocukların ders yapmaması. Anne çocuğun hep ders çalışmasını ister. Sonra baba gelir aynı şekilde çocuğun ders çalışması için onu uyarır. Daha sonra çocuk onlara birçok neden sayar ve bu böyle devam eder. Karne günü ise eğer dersleri zayıfsa tam bir çatışma anı diyebiliriz. Çünkü iyi notlar beklerken zayıf olan notları görmek anne ve babalar için hayal kırıklığıdır.

  Eğer çocuğunuz derse başlamakta zorlanıyor ve bu uzun süre alıyorsa ama derse başladıktan sonra yapabiliyorsa çocuğunuzda dikkat eksikliği olabilir. Her zaman öğretmeni ile irtibatta olun. O size yol gösterecektir. Çocuğumuz oyuna dalıyor derse bir türlü başlamıyorsa bir süre çocuğun oyun oynamasına izin verin.( aklı oyunda kalmasın) ancak süre belirleyin ve süre sonunda ders çalışması gerektiğini hatırlatın. Çocuğunuzun ders çalışırken dikkati çabuk dağılıyor ve başka şeylerle ilgileniyorsa, dikkatini dağıtacak şeyleri ortadan kaldırın. Televizyon, müzik gibi dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın. Çocuk ders çalışırken, yiyecek içecek taşımayın. Ders sırasında tüketebileceği gıdaları önceden hazırlayın ve ders sırasında dikkatini dağıtacak eylemlerden uzak durun.

  [​IMG]

  Çocuklara sorumluluk almayı ancak bizler öğretebiliriz, çocuklar kendi kendilerine sorumluluk duygusuna sahip olmazlar. Çocuklara sorumluluk vermenin yolu, ne yapacaklarını emir cümleleriyle söylemek ya da bak sonra pişman olursun seklinde gelecekte ne yaşayacakları ile ilgili nutuklar çekmek değildir. Şiddet kullanmak hiç değildir.

  Çocuğa sorumluluk vermenin en kestirme yolu; Kendi yapabileceği şeyleri yaparak çocuğu tembelleştirmemektir. Ama bunu yaparken üslubunuz sen kendin yap artik koca çocuk oldun gibi itici bir üslup olmamalı. Çocuğa şefkat ederek, nasıl yapacağını yardımcı olur bir üslupta söyleyerek ve göstererek kendi işini kendisinin yapmasını öğretmeliyiz. Çok küçük olduğunu düşündüğünüz böyle bir kaç rehberliğiniz yol göstermeniz çocuğun sorumluluk alıp bir şeyler yapma isteğini arttıracaktır. Kendisinin bir şeyleri nasıl yapacağını bilip yaptığını görmesi çocuğu mutlu eder çünkü.

  Çocuğun ders çalışmamasında bir diğer önemli etkende, çocuğun kendine olan özgüvensizliğidir. Başarısızlık korkusu, kendini ispatlayamama, verilen görevi yapamama ve en önemlisi karamsarlık duygusudur. Çocuk “ben bunu anlamıyorum, zaten yapamayacaktım, ben başarısızım gibi karamsarlık cümleleri kurduğu an ders çalışma isteği azalır. İlk olarak çocuk kafasında ki olumsuz düşünceleri silmelidir. Yoksa asla derse odaklanamaz.

  Çocuğun ders çalışmamasında ailenin tutumu ve davranışları da çok önemlidir. Ebeveynlerin ilgisizliği, çocuğu kendi haline bırakmaları çocuğu dersten soğutur ve sorumsuz bir kişi haline getirir.

  Anne ve baba her zaman çocukla ilgilenip ona her konuda destek olmalıdır. Ona olumsuz cümleler söylememeli ve onurunu kırmamalıdır.

  Çocuğa ders çalışması için gerekli ortam ve imkân sağlanmalıdır. Çalışma masası, ayrı bir oda ve sessiz bir ortam yani çocuğun dikkatini dağıtacak hiçbir şey olmamalıdır.