Çocuğum Çok Sinirli

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 12 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Çok Sinirli Ne Yapmalıyım
  Çocuğum Çok Sinirli Sebebi Nedir

  Sevgili Anne ve babalar sizlerde Çocuğum Çok Sinirli diyorsanız bu yazımızda çozukların nedne sinirli oldukları ve neden davranışlarında agrasifleştiikleir konusuna deyinmek istedik bu bilgiler biz Anne ve Babalar için oldukça faydalı olacakdır.

  [​IMG]

  Canı bir şeye sıkıldığında bağırıp çağıran, kendisini kontrol edemeyen, etrafındaki eşyalara zarar veren, istediği olmadığı zaman sinir krizleri geçiren ya da kendisini yerlere atan çocuklar karşısında aileler, ne yapacaklarını bilemiyorlar.

  Çocuklardaki sinirlilik hali kalıtımsal değil daha çok öğrenilen bir davranıştır. En çok da çocuklar yemek yerken bu durumla karşılaşılır. Mesela küçük çocuklar yemek yemek istemediğinde önce ağzını kapatır, başını sağa sola kaçırmaya çalışır,Özgüveni olmayan veya özgüveni yıpranmış olan çocuklar genellikle fiziksel olarak güçlü olduğunu göstermek ve bunu sürekli olarak yeniden ispat etmek isterler.

  Kendilerini ifade edemeyen çocuklarda sinir krizleri ya da öfke patlamaları yaşanabilir.Öfke oluşumu çocuklarda daha yoğundur çünkü kendilerini kontrol etme potansiyelleri daha zayıftır. Sürekli engellerle karşılaşmak çocuğu sinirlendirdiği için onu ortadan kaldırmaya çalışır ve hangi yöntem işine yarıyorsa o yöntemi kullanırlar.

  Aile bireylerinin birbirlerine karşı tutum ve davranışları da çocukların sinirlilik halini öğrenmelerine ve bir yöntem olarak kullanmalarına neden olur. Özellikle anne-babanın birbirlerine bağırıp çağırmaları, sürekli kavga etmeleri, özellikle de annenin sinir krizleri geçirmeleri çocuklar için örneklik teşkil eder.

  Çocukların izlemiş olduğu çizgi filmler ve internette oynamış oldukları oyunlar da onların sinir katsayılarını artırmakta, eğitici programların dışında izlenen şiddet, aksiyon gibi çizgi filmler ve internet oyunları problem çözme yöntemi olarak onların zihinlerine ilmek ilmek işlenmektedir.