Çocuğum Çok İştahsız

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Çok İştahsız
  Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapmalıyım

  Araştırmalar çocukların sevmedikleri tatları sevdikleri başka tatlarla birlikte yediklerinde zamanla o besine karşı dirençlerinin kırıldığını gösteriyor. Çocukların yemek seçme alışkanlıklarının değiştirilebiliyor.

  [​IMG]

  Çocuklar, daha bebeklik dönemlerinden başlayarak, yemek yiyerek veya yemeyerek ailelerini denetim altında tutabileceklerini fark ederler. Yemek yeme saatlerinde işleri zorlaştırarak, ailelerin dikkatini kendilerine çekebilirler, kızgın oldukları anne veya babaya eziyet çektirebilirler.

  Çocuğun sağlıklı olması için gerekli olduğundan, anane- babalar , özellikle de bu konuda oldukça ısrarcı davranırlar. Çocukları ne kadar çok yerse o kadar sağlıklı olacaklarını düşünerek, onu sürekli yedirmeye çalışırlar ve çocuk yemeyi çeşitli nedenlerle reddettiğinde kendilerini kötü, başarısız bir anne olarak görürler. Annesinin bu konudaki zaafını hisseden çocuk yeme davranışını anneye karşı kullanmaya başlar, başkaları kolayca yedirebilirken anne çok sıkıntı çekmeye başlar.

  Daha çok şekerli ve yağlı besinlerin yanı sıra katkı maddelerini tüketmeyi seven çocukların bu besin tercihleri, zaman içinde tüketim alışkanlıklarına dönüşür. Süte karşı direnç gösteren çocuklarınıza kakaolu veya meyveli süt hazırlayarak sütü içerebilir ya da sütü renkli bir bardağa koyup pipet vererek dikkatini dağıtabilirsiniz.

  Sebze yemekten kaçınan çocukların en sevmediği sebzeler içinde kükürtlü bileşikler bulunan karnabahar, lahana ve pırasadır. Bunun en büyük sebebi bu sebzelerin bünyesinde kükürtlü bileşikler bulunmasıdır. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu sebzelerin çocuklar tarafından tüketilmesi şarttır.

  [​IMG]