Çocuğum Çok İnatçı

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 13 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğum Çok İnatçı Ne Yapmalıyım


  Çocuğun İnatçı Olmasının Nedeni Nedir


  Anne babalar çoğu zaman çocuklarından uslu durmalarını, istenilen şekilde davranmalarını beklerler. Çocuklar anne babaların bu beklentilerine cevap vermediğinde ise uzun, mantıklı açıklamalar yapılır. Ancak anne baba çocuğa gerekli konuşmayı yapsa da, çocuk kendini konuşmanın son sözü olan “tamam mı? dışında her şeye kapatır. Anne baba iyi iletişim kurduğunu, gerekli mesajı verdiğini düşünürken sonrasında üzerine konuşulan davranış problemlerinin tekrar tekrar yaşandığını gözlemler.

  Anne baba tarafından duyulmadığını, anlaşılmadığını hisseden her çocuk fark edilmek ve anlaşılmak için daha aşırıya gidecek, daha çok ağlayacak ya da içe kapanıklık, yalan söyleme, hırsızlık, alt ıslatma, saldırganlık, inatçılık gibi farklı davranış sorunları gösterecektir. Anne babalar olarak öncelikle çocukla ilgili nerede hata yaptığımızın farkında olmalı ve çocuğumuzun sorunları büyümeden davranışlarını olumlu yöne çevirmeliyiz.

  [​IMG]

  İnatçı Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

  - Çocuğun inadına karşılık ilk olarak anne ve babanın da inatçı bir tutum göstermemesi gerekir. Çocuğa inadı yüzünden ceza verilmemeli ve baskı yapılmamalıdır.

  - Daha sonra soğukkanlılığınızı ve sakinliğinizi korumaya çalışın. Öfkeli bir tavır takınmayın, yumuşak bir ses tonuyla konuşmaya çalışın.

  - Onun çocuk olduğunu ve bu durumun geçici olduğunu unutmayın

  - Çocuğa kararlı ve tutarlı samimi bir tavırla yaklaşın. İlk önce istediği bir şeye hayır deyip sonra evet demeyin. Kararlarınızda net olun.

  - Çocuğunuz bir konuda inatlaşmaya başladığında üstüne gitmeyin, baskı yapmayın. Sakinleşmesini bekleyin. Daha sonra çocuğun ilgisini başka yöne çekmeye, başka işlerle uğraşmasını sağlayın.

  - Çocuğa istediği şeyi neden yapamayacağınızı açıklayın. Çocukla konuşmak hem onu hem de sizi rahatlatacaktır.