Çocuğum Çok Hareketli

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 12 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Okulda Çok Hareketli


  Çocuğum Çok Hareketli Ne Yapmalıyım


  Bazı çocuklar yaşıtlarına göre aşırı hareketli olabilirler. Bu durumun bir çok nedeni olabilir. Genelde aşırı hareketli çocuk denince aklımıza hiperaktif çocuklar gelir. Çocukta aşırı hareketlilik her ortamda oluyor yer ve zaman dinlemiyorsa o zaman hiperaktiviteden şüphelenmek gerekir.Bu durumda çocukta dikkat eksikliğininde eşlik edip etmediğine bakılması gerekir. Aşırı hareketli çocuklar devamlı kıpır kıpırdırlar , yerlerinde duramazlar , sanki bitmez bir enerjileri var gibidir.

  Genelde aşırı hareketli çocukların durumu okula başladıkları dönemde belirgin bir şekilde farkedilir. Öğretmenden sık sık uyarı alınması ile anne baba olayın farkına daha da iyi varır. Bu durum çocuğun sosyal ilişkilerini ve ders başarısını etkiler. Normalde belli bir kapasitede olan bu çocuklar ders başarısızlığı ile karşımıza gelirler. Aşırı hareketlilik durumu çocuğun sıkıntı ve problemlerine bağlı da gelişebilir. Bu durumda çocukta sıkıntıya ikincil olarak gelişmiş yerinde duramama, hareketlilik artışı görülür.


  Çocuğunuzun aşırı hareketliliği ile başa çıkmanın Yolları


  Sevgi karşılıksız verilmelidir. Çocuğunuzun sevgiyi hak etmesi gerektiği ya da bir tutuma karşılık olarak verilebileceği düşünülmemelidir. Durumlarından ötürü kendilerine olan güvenleri görece düşük olabilecek çocuğunuzu sevdiğinizi ifade etmeniz önemlidir. Çocuğunuzun davranışlarının doğruluğunu net belirleyemediğini düşünerek kurallar ve sınırlarla onu yönlendirebilirsiniz. Tehlikeli bir durum öncesi onu durdurabilir, uygunsuz davranışına ilişkin uyarabilirsiniz.

  Hiperaktif bir çocuğun kuralları öğrenmesi zaman alabilir ancak yine de uygun davranış için net sınırlar koymanız ve aile hayatının rutininde istikrar oluşturmanız sonuç verecektir. Hiperaktif çocukların enerjilerini harcama ihtiyacına yönelik sevdikleri ya da başarı gösterebilecekleri bir spor aktivitesi ile ilgilenmelerini sağlamak yardımcı olabilir. Çocuğunuzun uzun süre hareketsiz ve uygun şekilde oturmasını gerektiren yerlerde 15 – 20 dakikada bir dolaşıp gezinme fırsatı yaratabilirsiniz.

  Hiperaktivite ve dürtüsellik ile kendini tehlikeye atabilecek çocuğunuzu evde yalnız bırakmamanız ya da sık sık kontrol etmeniz önerilir. Çocuk aşırı hareketlenip tepkili davrandığında 1-2 dakikalık uzaklaştırmalarla sakinleşmesini ve yeniden kontrolünü kazanmasını isteyebilirsiniz. Hiperaktivitesi olan çocuklar geceleri uyumakta zorlanırlar ancak çok hareketli olduklarından daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. Uykusunu alması ve düzenini oluşturması için akşamları aynı saatte yatmağa alışması önemlidir.

  Çocuğunuzun hiperaktif olması veli olarak öğretmeniyle işbirliğinde olmanızı gerektirir. Öğretmeni çocuğun zayıf ve güçlü yönlerini belirleyerek çocuğunuza özel rolleri tanımlayabilir ve ihtiyaçlarına uygun kolaylıkları sağlayabilir.