Çocuğum Bilgisayar Başından Kalkmıyor

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 5 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğum Bilgisayar Başından Kalkmıyor Ne Yapmalıyım
  Çocuğum Bilgisayar Başından Neden Kalkmıyor

  Bilgisayar ve internet kullanımının artmasıyla artık çocukların bilgisayar başında saatlerce zaman harcadığını, bazılarının yemeklerini bile odasına istediği görülüyor.Yapılması gereken şey belli aslında ama bunu suali ileten kişiye anlatmak mesele. Çünkü çoğu kimse çocuğun bilgisayarda ne yaptığını bilmiyor.

  Daha acı olanı; görse bile anlamıyor

  Sağdan soldan bir şeyler öğreniyor, belki şifre koymayı beceriyor ama çocuk, kısa sürede o şifreyi nasıl aşacağını öğrenebiliyor.

  Evinizdeki internet hattını Güvenli İnternet profiline çevirmelisiniz. Bu sayede, şifre koymanın da bir adım ötesine geçerek bazı önlemleri almış olursunuz.

  Arama motorlarından, siteler içerisindeki gizli yönlendirmelerden ulaşılabilen ve yetişkinlere özel içeriklerden tutun da intihara ve zararlı maddelere teşvik eden içeriklerle karşılaşmak an meselesi. Bu filtre, çocuğunuz için kalkan vazifesi yapacaktır.

  Çocuğunuza Bilgisayar başında olmadığı zamanlarda övücü cümleler kurun. Ama bu Bak bilgisayar oynamıyorsun ne güzel değil Bana yardım eder misin oğlum yada kızım gibi cümlelerle olsun ki; ilgisini farklı yerlere çekebilesiniz.

  Tutarlı olun. Bilgisayarı kaldıracağım diyorsanız, kaldırın. Kaldırmıyorsanız zaten çocuğunuza karşı güvensizlik vereceğinizden vaatleriniz çocuk tarafından fazla değer görmeyecektir. Bazı çocuklarda cezalar caydırıcı değil, teşvik edici olabilir. Sürekli ikazlar çocukta isteneni yapmamaya karşı direnç kazandırır. Bu nedenle çocuğunuzu iyi gözlemleyin.
   
 2. Cevap: Çocuğum Bilgisayar Başından Kalkmıyor

  Bilgisayar ve internetin çocuğa zarar verdiğini anlayabilmek için derslerine yansımasına, sosyal ve aile ilişkilerine öncelikle bakmak gerektiğini vurgulayan uzmanlar çocukların chat yapma gerekçeleri arasında bireysel ayrılıklar, iletişim kurmada kolaylık sağlaması, sosyal ortam sunması, yakın ilişkilere olanak vermesi, olmak istedikleri gibi olabilme fırsatı ile uzun, ucuz ve aynı anda birçok kişiyle konuşabilme imkanı sağlamasını gösterdi.

  İnternet bağımlılığı konusundaki araştırmalar da yapıldığını anımsatan uzmanlar araştırmaların tam olarak internet bağımlılığı diye bir hastalıktan söz edilemeyeceğini ortaya koyduğunu belirtiyorlar.