Çocuğum Benimle Uyuyor

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 4 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğum Benimle Uyuyor Ne Yapmalıyım  Eyvah Çocuğum Benimle Uyuyor

  Bir yaşına kadar çocuk yatağa alınmaya alıştıysa, sonradan gönderilmesi çok zor olur. O yüzden, onun yerine ebeveynler onun bulunduğu odadan ayrılabilirler.


  3-4 yaşına kadar yataklarının, düşmeyecekleri bir yükseklikte olması lazım. Odalarında hafif ışık olmalı. Odada çocuğun dikkatini çekebilecek resimler ve oyuncaklar bulunmalı. Çocuğu uyaran sesler çok önemlidir.

  Aile büyükleri ya da bakıcılarla çocukların aynı odada kalmalarını kesinlikle doğru bulmuyorum. Bence çocukların 7-8 yaşından sonra karşı cinsteki kardeşiyle aynı odada yatmaları da hiç sağlıklı değildir. Çocukların yatakları mutlaka ayrılmalıdır. En ideali; çocuğun kendi odasında tek başına yatmasıdır.

  [​IMG]

  Genellikle annelerin özellikle yeni doğmuş bebeklerini odalarında yatırdıklarını hatta bebeğin yatağını kendi yatak odalarına kurduklarını gözlemliyoruz. Oysa bizim önerimiz bebeğin eve geldiği ilk günden itibaren kendi odasında yatmasıdır. Eğer bir oda hazırlama imkanı olmamışsa bile çocuğun yatacağı yer anne babanın yatak odası olmamalıdır.Ancak bir bebeğin özellikle de yeni doğmuş bir bebeğin neredeyse birkaç saatte bir annesinin bakımına ihtiyaç duyabildiği,zaman zaman kısa aralıklarla beslenmesi gerektiği de göz önünde bulundurulduğunda kurallar konusunda çok katı olmamak gerektiğini bilmek gerekir.