Çocuğum Bebek Gibi Davranıyor

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 3 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğum Bebek Gibi Davranıyor Yardım


  Çocuğunuz Bebek Gibi Davranıyorsa Çözüm


  Çocuğunuzun tam bebeklikten çıktığını düşünürken birdenbire tekrar bebek gibi davranmaya başladıysa, bunun birden çok sebebi olabilir.

  Çocuklar özellikle stres ve zorlanma durumlarında bebek gibi davranmaya başlayabiliyorlar. bu onlar için bir nevi kaçış yolu oluşturuyor.

  Çocuğunuzda uzun zamandır yapmadığı bu türden bebeksi davranışlar ortaya çıktığında o dönemde çocuğunuzun hayatında değişen şeyin ne olduğunu ve nasıl bir zorlanma yaşadığını keşfetmeye çalışın. Kardeşin doğumu, büyükannenin ölümü gibi ailede yaşanan bir kayıp, anaokuluna başlama, kronik bir hastalık geçirme ya da bir süre hastanede kalma ve hatta taşınma/ev değiştirme gibi durumlar küçük çocukların ciddi zorlanmalar yaşayıp davranışsal olarak geri gitmelerine sebep olabilir.

  Ayrıca, bu dönemlerde çocuğu yemeye zorlamak ya da daha önceden oluşturduğunuz sınırlara uymasını beklemek gibi baskıcı tavırdan özellikle kaçınmalısınız. Çocuğunuzun yeniden ortaya çıkan bağımlılığı ya da geriye giden davranışları sizi endişelendiriyor olabilir ama bunları düzeltmek için mücadeleye girmeniz işleri daha kötüye götürecektir.