Çocuğum Banyodan Korkuyor

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 30 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğum Banyodan Korkuyor Ne Yapmalıyım


  Çocuğa Banyoyu Sevdirmek İçin Ne Yapmalı


  Bebeğinize banyo yaptırmak sizi zorluyor ve yoruyor olabilir. Bebeklerin başından aşağı aniden dökülen sudan korkması ve bağırması aslında oldukça normaldir. Bebeğin banyodan soğumasındaki en büyük etken anne ya da babadır. Hemen yıkayıp çıkarayım telaşı bebeğinizi banyodan soğutur. Banyoyu daha eğlenceli hale getirmenizde fayda var. Çocuğunuza banyoyu sevdirme konusunda bazı ipuçları vereceğiz sizlere;

  -Bebeğiniz banyoda olmaktan pek mutlu değilse dikkatini dağıtma yoluna gidebilirsiniz. Bebeğinizi yıkarken onunla konuşun ya da ona şarkı söyleyin. Elini tutmayı ya da bir oyuncakla oynamasını da deneyebilirsiniz.

  -Bebeğiniz sudan bunaldığında alnını ve yüzünü bir havluyla kurulayarak en azından biraz rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Kuruluk hissi onu da rahatlatacaktır.

  -İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha az şampuan kullanın. Bebeklerin çok fazla şampuana ihtiyacı yoktur. Daha az şampuan daha az durulanma demektir ve bebeğiniz böylece kendini daha rahat hissedecektir. Eğer bebeğinizin saçı azsa püskürtmeli bir şampuanı tercih edebilirsiniz.

  -Bebekler her şeyi gözlemlerler ve taklit ederler. Örneğin boynunu yıkayacaksınız ve başını bir türlü arkaya atmıyorsa önce siz başınızı arkaya atarak sizi taklit etmesini sağlayabilirsiniz. Ya da tavana bakması için ilgisini çekecek bir şeyler yapabilirsiniz.​
   
 2. Cevap: Çocuğum Banyodan Korkuyor

  Çocuklarda dönem dönem banyo ve su korkusu oluşabiliyor. Her korktuğunda onu zorla yıkamak yerine banyo bir eğlence aracına dönüştürülebilir. Banyo oyuncakları çok işe yarıyor, aklınızda olsun:f63: