Çocuğum Banyo Yapmak İstemiyor

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 1 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çocuğum Banyo Yapmayı Sevmiyor


  Çocuğum Banyo Yapmayı İstemiyor


  Kimi çocuklar banyo zamanı son derece neşeli ve istekliyken kimileri de banyodan korkar ve endişe duyar. Çocuğun banyoya isteksizliği ile vücut temizliğinin kaçınılmaz gerekliliği arasında sıkışan anne giderek gerilir. Genellikle çocuğun ağlaması, annenin umutsuzca sakinleştirme çabaları arasında banyo zamanı bir işkence haline gelir.

  Çocuğunuz banyo yapmaktan korkuyorsa banyoyu eğlenceli ahle getirin. Onunla oynayın su oyuncakları ile dikkatinin dağılmasını sağlayın. Bebeğinizi yıkarken onunla konuşun ya da ona şarkı söyleyin. Elini tutmayı ya da bir oyuncakla oynamasını da deneyebilirsiniz.

  [​IMG]

  Çocuğun gözlerini mutlaka koruyun. Canlarının acıması sadece o banyoyu değil, sonrakileri de olumsuz etkiler. Göz yakmayan şampuanlar kullanın. Yanmamasına rağmen, gözlerine köpük ve su gelmesinden tedirgin oluyorsa bir deniz gözlüğü ile banyoya girmek onları hem koruyacak hem de banyoyu eğlenceli hale getirecektir. Bebeğiniz sudan bunaldığında alnını ve yüzünü bir havluyla kurulayarak en azından biraz rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Kuruluk hissi onu da rahatlatacaktır.

  Rahat giyinin, banyo halılarını toplayın. Bırakın istediği gibi su sıçratıp etrafı ıslatabilsin. Banyonun asıl eğlencesi o zaman çıkar.