Çocuğum Bağırarak Konuşuyor

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 1 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çocuğum Neden Bağırarak Konuşuyor


  Çocuğum Bağırarak Konuşuyor Yardım


  Bir çok aile çocuğunun belli bir yaştan sonra bağırarak konuşmaya başladığını fark eder. Konuşmamak ne kadar bir iletişim sorunu ise bağırarak konuşmak da bir iletişim sorunudur.

  Bir çocuk ne kadar yüksek sesle konuşuyor ve ses tellerini ne kadar güzel kullanıyorsa bu o ailenin kapılarını kapattığı zaman yaşanan atmosferin yansımasıdır. Eğer çocuk huzur dolu bir sesle, sessiz ve sakince konuşabiliyorsa o ev sağlıklı bir evdir. Aksine o evin içindeki çocuklar bağırarak konuşuyor, birbirlerini vurup kırıyorlarsa, o ev pedagojik olarak yetersiz bir ev olabilir.

  Çocuk kendini olduğu gibi kabul eden bir ebeveyn yanında değilse, içinde yaşadıklarını dışa vuramıyor veya kendini dışa vurduğu kadarlık kısmıyla dahi ciddiye alınmıyorsa, böylesi bir çocuk patlamaya hazırlanıyor demektir.

  Ancak burada önemli olan şey şu ki, konuşan bir insanın karşısında onu gerçekten dinleyen bir insan da olması gerekir. Eğer çocuk konuşuyor, anne gözünü televizyondan ayırmıyor ise veya çocuk heyecanla okulda başından geçen olayları anlatırken baba elindeki gazeteden bir dakika dahi uzaklaşamıyor ve çocuğu ile göz göze gelmiyor ise o takdirde böylesi bir konuşma çocuğun içinde kaynayan ateşin boşalmasını değil daha da yüksek ateşte kaynamasını sağlayacaktır.