Çocuğa Okul Çantası Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 11 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. Okul alışverişi listesinin ilk sırasınd ayer alır okul çantaları.Peki çocuğumuz açanta alırken nelere dikkat etmmeiz gerekiyor.Çocuğumuzun sağlığını tehtit etmeyecek bir çanta nasıl seçilir.Çocuklaırmıza aldığımız sırt çantaları ne kadar sağlıklı çocuklarımızın sağlığını ne şekilde etkiliyor bu sırt çantaları hep birlikte öğreniyoruz.

  Okula giden çocuklarda sırt çantası, sırt ağrısı için risk faktörü oluşturmakta.

  Sırt çantası, ağırlığı ve uygun olmayan pozisyonda taşınması sonucu bu ağrıya adeta davetiye çıkaracaktır. Bu yüzden okul öncesi her anne babanın, çocuğunun boyuna ve ağırlığına uygun çanta seçimini yapması büyük önem taşıyor.Çocuklarda görülen omurga hastalıkları gelişmiş toplumlarda en sık karşılaşılan ve sakatlığa yol açan problemlerden birisidir bu nednele çocuğunuzun çantasının ağorlığını hesaplamayı unutmayın.

  Bu konuda bildiğimiz bir gerçek ise şöyle genç yaşta bel ağrısı çekenlerde, daha ileri yaşlarda da bel ağrısı yaşanma riskinin arttığıdır bu nedenle okul çağındaki çocukların ve gençlerin, erken dönemlerden itibaren bel ağrısından korunmaları konusunda gerekli eğitimlerin verilmesi doğru çanta ve ekitmanlar seçilmesine dikkat etmek gerekiyor.

  Sırt çantaları uygun kullanılırsa okul çocukları için okul kitap ve gereçleri taşımada en uygun çantalardır.Sırt çantaları yükün vücudun güçlü kasları üzerinde dağıtılması için dizayn edilmiştir. Sırt çantaları uygun kullanılmaz ise çocuklarda çeşitli kas , eklem ve sinir zedelenmelerine bağlı olarak ağrı ve uyuşmalar görülebilmektedir.Bu nedenle Çocuklarınızın sırt çantalarını çok fazla yüklemeyin.
   


Similar Threads: Çocuğa Okul
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Hiperaktif Çocuğa Nasıl davranılır? 13 Temmuz 2011
Sağlıklı Yaşam Evliliğinize adapte Olması İçin Çocuğa zaman tanımalısınız 10 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Kardeşi olan çocuğa nasıl yaklaşılmalı? 12 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Dikkat eksikliği olan çocuğa öğretmen yaklaşımı nasıl olmalıdır 11 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Alay edilen çocuğa nasıl davranılmalı 12 Şubat 2012