Coca Colada Alkol Var Mı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 20 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Coca Cola'da Alkol Varmı,
  Coca Colada Alkol,
  coca cola da alkol var mıdır

  coca cola da alkol var

  Colada Alkol Var Mı?

  Amerikada bir radyo programında Coca-Cola’nın 125 yıllık gizli 7X formülü diye yapılan açıklama büyük tartışma yarattı..

  This American Life isimli radyoda sunucu Ira Glass, Coca-Cola’-nın 125 yıldır tartışılan 7X formülünün eski bir gazetede yayımlanan tarifini açıklaması ve radyonun internet sitesinde de yayınlanması dünyada büyük bir tartışmaya yol açtı.

  Sitenin yayınladığı belgede kolanın içinde belli miktarda alkol bulunduğunun olması özellikle Müslümanları ikiye böldü.

  Müslüman ülkelerde büyük tartışmalar yaşanırken Coca-Cola sözcüsü Kerry Tressler iddiaları yalanladı ve formülün doğru olmadığını söyledi Tressler “Birçok kurum gizli formülümüzü ele geçirmek istedi ama bunu başaramadı Coca-Cola’da alkol ve herhangi bir domuz ürünü bulunmuyor” dedi Yaşanan tedirginlik üzerine Birleşik Arap Emirlikleri bir açıklama yaparak Coca-Cola’nın içinde alkol bulunmadığını bildirdi Dubai Gıda Kontrol Müdürü Mohammed Shareef içeceği analiz ettiklerini belirterek, “Yaptığımız testler nedeniyle kolada alkol yok. Bu sonuçtan yüzde yüz eminim” dedi.

  Coca Cola'da alkol var mı?

  [​IMG]

  Dünyanın en popüler içeceği olan Coca-Cola'nın içinde ne olduğu yıllarca saklandı, türlü türlü efsanelere konu oldu içeriği. Takvim'in haberine göre, Coca- Cola'nın 125 yıllık sırrını ilk kez 1886 yılında kimyager John Pamberton buldu. Ancak önceki gün büyük sır açığa çıktı. Coca-Cola'nın içerisinde 226.4 gram alkol olduğu deşifre edildi.

  HELAL Mİ HARAM MI

  Hal böyle olunca, kola içmek helal mi haram mı tartışması alevlendi. Kimi uzmanlara göre kesinlikle içilmemesi gerekirken, kimileri ise daha uzlaşmacıydı. Hemen herkesin severek içtiği kolanın haram olup olmadığı yönünde görüşler de farklı çıktı.

  Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde alkollü içeceklerle ilgili bölümünde tavrını net olarak gösterdi: "Zararlı maddeler kullanıldığında nefis tehlikeye atılmakta, nesil de maalesef manen ve maddeten bozulmaktadır. Yüce dinimiz alkollü içkiler gibi, diğer zararlı maddelerin de, kullanılmasını, imalâtını ve satışını da yasaklamıştır." Öte yandan Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ise yaptıkları incelemelerde tüm gazozlarda da alkol tespit ettiklerini söyledi. Kaya, "1 litre gazozda 1.4 gram alkol var" dedi.

  Bu arada Coca- Cola ise açıklanan formülün sahte olduğunu belirtti.