Çobançantası Nedir? Çobançantası Faydaları Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Sitem tarafından 13 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çoban çantası bitkisi Nedir?
  Çobançantası yararları Nelerdir

  Çobançantası , yol kenarlarında , çayırlarda ,tarlalarda , hendeklerde , bayırlarda ve sebze bahçelerinde yetişen 40 cm boylarında, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir. rahatsız edici yabani bir ot olarak da bilinir .

  [​IMG]

  Çoban Çantasının Faydaları Damarları daraltarak kanamayı durdurucu etkisi iç ve dış kanamaları durdurmakta oldukça faydalı olan Çoban Çantası yaralardaki, burun, mide, bağırsaklardaki kanamaları durdurmaya yardımcı olmasının yanında aşırı gelen adet kanamalarını da azaltıcı etkiye sahiptir. Basur kanamalarında da oturma banyosu iyi gelir. Varis, karaciğer ve damar şişliklerinde oldukça faydalıdır. İdrar arttırıcıdır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek ve düşük tansiyon şikayetlerinde faydalıdır. Kas gevşekliğine karşı etkilidir.

  Çoban Çantası Nasıl Kullanılır?

  Bitkinin kökleri dışındaki kısmı, çiçekleri ile birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatmak suretiyle çayı hazırlanarak kullanılabileceği gibi çiğ olarak ya da pişirilerek de tüketilebilir. Tıbbi amaçla daha çok çay olarak tüketilir.