Çizik Cd’leri Kurtarma

'Teknik Yardım' forumunda YAREN tarafından 31 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. bozuk cd nasıl kurtarılır, çizik cd nasıl okutulur, çizik cd yi açma, çizik cd okutma,

  Çizik Cdleri Kurtarma

  En sevdiğiniz müzik CDlerinizi artık dinleyemiyor musunuz? Ya da PCnizi yeniden kurmak istiyorsunuz, ancak Windows CDsi okuma hataları mı veriyor? Bunların nedeni çoğunlukla hassas disk yüzeyleri üzerindeki çiziklerdir. CHIP, çizik CDleri tekrar okunabilir hale nasıl getireceğinizi açıklıyor.

  Unstoppable Coppier:
  Unstoppable Coppier isimli yazılım program ile çizik CDlerdeki verilerin tekrar okunabilmesi mümkün. Böylelikle söz konusu yazılım ile, bozuk disket ve disklerdeki verileri güvenli bir şekilde kurtarabilirsiniz.

  Çizik CD gibi hasarlı veri taşıyıcılarından veri okutmak istediğinizde, kopyalama işlemi yarıda kalır veya bilgisayarınız sonsuz döngüye girip yanıt vermez hale gelebilir. Unstoppable Copier, kopyalama işlemini akıllı bir şekilde sonuna kadar devam ettirir. Yinelenen kopyalama denemelerine rağmen yazılım tarafından okunamayan veriler sonucu ortaya çıkan eksik bilgiler, yer tutucularla değiştirilir. Kopyalamak istediğiniz şeyleri serbestçe seçebilir, böylece bir CD gibi tüm bir sürücüyü okutmak veya sadece bir dizini veya tek tek dosyaları kopyalatabilirsiniz.

  Kurtarılacak CDyi veya dosyaları seçin, hedef dizini belirleyin ve Copy düğmesiyle okumayı başlatın. Yazılımın tek olumsuz yönü çok düşük çalışma temposu. Komple bir CDyi sabit diske kopyalamak için birkaç saati gözden çıkarmak gerekiyor. Programın diske kurulması gerekmiyor. Programı sabit diske kopyaladıktan sonra zip dosyasını açabilir ve hemen çalıştırabilirsiniz. Programı aynı zamanda USB Stickten veya disketten de çalıştırmak mümkün.

  IsoBuster, Unstoppable Copier ile karşılaştırıldığında çok daha zengin bir işlev kapsamına sahip. Yazılım, Unstoppable Copier gibi, hasarlı CDleri güvenli bir şekilde okuyabiliyor. Bir diğer başarılı işlevi ise oluşturduğunuz imaj dosyalarını okutabilme özelliği. IsoBusterın desteklediği imaj biçimleri şunlar: DAO, TAO (Duplicator), ISO (Nero, BlindRead), BIN (CDRWin) ve IMG (CloneCD).
  IsoBuster, bunların içindeki tüm dosya ve dizinleri gösteriyor. Seçtiğiniz dosyaları daha sonra fare tıklamasıyla sabit diskinize kopyalayabiliyorsunuz.

  Garip ama gerçek: Diş macunu ve buzlukla kurtarma
  Çizik CDleri veya DVDleri kurtarmak için değişik yöntemler mevcut. Garip gelse de diş macunuyla amatör bir şekilde veya cila makinesiyle profesyonel bir şekilde çizik CDleri tekrar okunabilir hale getirmek mümkün.
  Dişmacunu ve yumuşak bir bezle çiziklerin üzerini (CD/DVDnin ortasından başlayarak dışa doğru) cilalayın ve daha sonra CDyi ılık suyla yıkayıp durulayın. Bu yöntem çoğu durumda işe yarayacaktır. Burada bilmeniz gereken bir nokta da, CDnin başında takılmalar yaşanıyorsa, problemli yerin daha ziyade CDnin ortasında olduğudur; uzunçalar plaklarda olduğu gibi dışta değildir.

  SkipDoctor
  CD üzerindeki çizikleri gidermek için bir diğer profesyonel, ancak pahalı yöntem de, cilalama cihazı, temizlik maddeleri ve çok ince zımpara kâğıdından (veya keçeli ovma bezi) oluşan tamir setleri. Bu cihazlardan biri de yaklaşık 40 dolara satılan SkipDoctor . Çizik CDye, tamir setiyle birlikte gelen cilalama (yeniden yüzeylendirme) sıvısı püskürtülür ve CD SkipDoctora yerleştirilir. CDyi bir defa komple sola veya sağa çevirdikten sonra, yapmanız gereken tek şey bezle kurulamak ve keçeli kağıtla cilalamaktır. Kirlilik derecesine veya çiziğin derinliğine bağlı olarak bu işlemin birkaç defa tekrarlanması gerekebilir, böylece istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

  Özetle: Çizik CDlerinize ikinci bir şans verin. Önemli bir CD veya DVDniz okunamayacak derecede çizildiyse bu durum can sıkıcı ve pahalı olabilir, ama dünyanın sonu demek de değil.Verilerinizi kurtarmak için halen bir şansınız olabilir.

  Unstoppable Copier mucizeler yaratamasa da iyice çizilmiş CDleri tekrar okuyabiliyor. Sadece çok uzun zamana ihtiyaç duyması yazılımın işlevselliğine darbe vuruyor. Sorunu daha hızlı ve konforlu bir şekilde çözmek isteyenler shareware alternatifi IsoBustera yönelmeliler.

  Çizik CD sorununu başka yöntemlerle de çözebilirsiniz. Diş macunu veya SkipDoctor cilalama cihazı çoğunlukla iyi sonuçlar verebiliyor. Acil durum çözümü olarak da diski buzlukta dondurmak mümkün.

  Sürücünün yaşı da disklerin okunmasında önemli bir rol oynuyor. Teac DV- 516E gibi yeni bir DVD sürücüsü veya LG GSA-4163B gibi yeni bir DVD yazıcı çok başarılı hata düzeltme işlevlerine sahip.

  Tüm bunların dışında, elbette çizikleri önlemek için en iyi yol CDleri iyi bir şekilde muhafaza etmekten geçiyor. CD/ DVDlerinizi kullandıktan sonra her zaman zarfına veya kutusuna geri koyun ve özellikle de asla verilerin yazılı olduğu yüzünün üzerine koymayın.