çizgi grafiği nedir nerelerde kullanılır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Masal tarafından 28 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çizgi Grafiği Nedir?

  Anket istatistik gibi araştırma sonuçlarını gösteren ve tüm verilerin bir çizgi üzerinde kesiştiği grafik türü. Çizgi grafiği okumak için önce grafik üzerinde bir nokta belirlenir. Bu noktanın yatay ve düşey eksenlerdeki değerlerinden yararlanılır.

  Çizgi Grafiği Nerelerde Kullanılır?

  Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesine çizgi grafiği denir.Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.Hastanelerde hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünür.

  Aşağıdakileri yapmak istiyorsanız dağılım grafiği yerine çizgi grafiğini tercih edebilirsiniz:
  Yatay eksen boyunca metin etiketleri kullanma Bu metin etiketleri aylar üç aylık dönemler ve mali yıllar gibi eşit aralıklı değerleri gösterebilir.
  Yatay eksen boyunca az sayıda sayısal değer kullanma Zaman aralığını örneğin yılları temsil eden az sayıda eşit aralıklı sayısal etiketler kullanıyorsanız çizgi grafiğini kullanabilirsiniz.
  Yatay eksen boyunca zaman ölçeği kullanma Çalışma sayfasındaki tarihler sıralı olmasa veya aynı temel birime sahip olmasa bile tarihleri gün ay veya yıl sayısı gibi belirli aralıklarla veya temel birimlerle kronolojik sırada görüntülemek istiyorsanız çizgi grafiği kullanın.
   


Similar Threads: çizgi grafiği
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım uzun çizginin kullanım alanları 1 Şubat 2012
Sorun Cevaplayalım Çizgi filmlerdeki hayat ile gerçek hayatın karşılaştırılması 1 Kasım 2012