CityVille Hakkında Herşey

'Sosyal Medya' forumunda EyLüL tarafından 2 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. CityVille Hakkında Herşey
  CityVille Hakkında Herşey Resimli Anlatım
  CityVille Nasıl Oynanır?

  [​IMG]
  CityVille oyunuda Facebook'taki diğer birçok oyun gibi XP(Experience Point = Deneyim puanı), Coins(Oyun Parası), Cash(Gerçek ücret ödenerek alınan para oyundaki ücretli eşyaları satın almak için kullanılır.) ve Energy sistemini kullanır.

  Şehirdeki görevleri yapmak için Enerjinizi kullanırsınız, ve bu görevleri tamamladığınız zaman XP(Deneyim Puanı) ve Coins(Oyun Parası) kazanırsınız. Yeterince XP topladığınız zaman bir üst Level'e (Seviyeye) yükselirsiniz.
  Seviyeniz yükseldikçe şehrinizi inşa etmeniz için yeni işyerleri, evler, dekorasyonlar ve daha birçoğu sizin için açılıyor.
  Son olarak, Cash satınalabilir ve satın aldığınız Cash'i ücretli eşya, hizmetleri almak için kullanabilirsiniz.

  Ancak, CityVille Mallar dahil olmak üzere bazı şeyleri karıştırıyor. İşletmelerinizden paraları toplamadan önce, mallarınızı deponuza stoklamalısınız, bu güçlü bir tedariğe sahip olmak için çok önemlidir. (Eğer siz tarladaki mahsulü biçip mal toplamak yerine işletmelerinizdeki paralarınızı alırsanız, Enerjinizi harcamış olursunuz bu yüzdende tarladaki mahsulü toplamakta da gecikebilirsiniz.). Malları, sevkiyat yoluyla ve ektiğiniz ürünleri toplayarak elde edebilirsiniz.

  [​IMG]

  Evler ve Topluluk Binaları

  CityVille'de, Şehrinizi büyütmek için sırayla evleri inşa etmelisiniz. Ev inşa ederek şehrinizdeki kişi sayısını arttırabilir ve daha fazla ev kirası alabilirsiniz. Ancak, şehrinizin azami nüfus sınırı bulunmakta ve şehrinizdeki kişi sayısı azami nüfus sınıra yaklaştığında şehrinizde yaşayan insanlar giderek mutsuzlaşacaktır.

  Azami olası nüfusu arttırmak için, Postahane ve Belediye Binası gibi Topluluk Binaları inşa etmek zorundasınız. Biraz Enerji kullanımına ek olarak, bu binalarda görevli olarak çalışmak için birkaç arkadaşınızın yardımına da ihtiyacınız olacak. Eğer Arkadaşınız yoksa alternatif yöntem olarak doldurmanız gereken her iş birimi için 1 Cash ödeme yapabilirsiniz.

  İşletmeler & Franchise

  İşletmelerin oluşturulması CityVille Şehrinizin refahı için çok önemlidir İşletmeler, önce kilitleri açılmalı, para kazanmaya başlamadan öncede inşa edilmiş ve stok yapılmış olmalıdır. Bir işletmeyi arkadaşınızın şehrine inşa ederek bir franchise'a dönüştürebilirsiniz. Bir kere bir zincir oluşturmalısınız. Kendi şehrinize Franchise Müdürlüğü inşa edebilir ve fazladan Coins kazanmaya başlayabilirsiniz. Franchise'ınız ile açılan mağazaların sayısına göre daha fazla ödeme alırsınız.

  Hedefleri & Koleksiyonları Tamamlama

  Diğer popüler Facebook oyunları gibi, CityVille'de bünyesinde tamamlanmak üzere hedefler bulunur. Bu hedefleri tamamlayarak fazladan Coins, XP, Enerji ve diğer sürpriz çeşitlerinden birini kazanırsınız.

  CityVille'deyken ve şehrinizle uğraşıyorken, özel eşyalar bazen binalarden ortaya çıkar.(Bir evden kirayı alırken veya işletmenizden parayı tahsil ederken vs) Bu eşyalar koleksiyonları tamamlamak için kullanılırsınız. Aynı set içerisinde bulunan beş nesneden her birini toplarsınız, ve koleksiyon tamamlandığında onları XP, Coins, Enerji ve Daha fazlası ile tasak edebilirsiniz.

  Tarım & Sevkiyatlar

  CityVille ayrıca arazide çalışmanızı izin verir. Tarım, sabit bir mal kaynağı elde etmenin yollarından birisidir. Araziye tarla parseli kurun, tohum ekin, ve değerli malları ve XP almak için mahsulü hasat edin. Herzaman olduğu gibi, mahsülleri zamanında hasat etmeyi unutmayın. Oyuna başladıktan sonra ve çeşitli hedefleri tamamladığınızda tren ile mal sevkiyatı yapmaya hak kazanacaksınız. Sevkiyat yoluyla ise komuşunuzdan ister mal satın alabilirsiniz isterseniz mal satışı yapabilirsiniz.

  Altın/dp/kalp/vb üzerine tıklamazsam yine de eklenirler mi?


  Evet ekrana gelen herşey otomatik olarak eklenir üzerine tıklamanıza gerek yoktur (dp ve enerji ekrana gelir gelmez eklenir üzerine tıklandığında veya ekrandan kaybolduğunda değil); ancak bu bonuslara tıklamanız size ekstra altın verecek bir “bonus” sayacını (dp çubuğu altında) çalıştırır.
  [​IMG]
  Nasıl dp kazanırım?

  Oyuncular oyunda tamamladıkları eylemleri ile DP kazanırlar. Bir eylem tamamlandığında DP mavi yıldız şeklinde ekrana düşer. Bu yıldızları toplamak oyuncunun DP’sini arttırır. Not: DP çubuğunuz ekrana düşen yıldıza tıklamadan da otomatik olarak dolacaktır.
  [​IMG]
  Nasıl yeni bir bina veya dekorasyon alırım?

  “Yap” düğmesine tıklayın uygun sekmeye seçin ve satın alın satın almak için tüm koşullara sahip olduğunuzdan emin olun (altın seviye ve komşu gibi).
  [​IMG]
  Yeni bina veya dekorasyonu nereye yerleştirebilirim?
  Hizmet binaları her yere konulabilir; ancak Evler ve İşyerleri yol veya kaldırım kenarlarına yerleştirilmelidir. Dekorasyonlar her yere konulabilir ancak işyerleri ve evlerin yanına yerleştirildiklerinde kira/vergi gelirlerini arttırırlar.
  [​IMG]
  Bir işyeri veya evin yapımına nasıl başlar ve nasıl tamamlarım?

  Şehrinize binayı yerleştirip üstünde gezindiğinizde binayı tamamlamak için kaç kez tıklamanması gerektiğini görebilirsiniz; tıklama başına 1 enerji harcarsınız
  [​IMG]
  Yeni evim/işyerim gri renkte ve binanın üstünde kırmızı bir işaret var ve kira/gelir toplayamıyorum problem nedir?

  İşyerinin/evin yol veya kaldırımla bağlantılı olduğundan emin olun eğer bağlantılı olduğunu düşünüyorsanız bir kez daha kontrol etmek için yavaşça hareket ettirmeye çalışın. Eğer binanızın tepesinde kırmızı bir işaret varsa ve binanız gri gözüküyorsa yola bağlantısı yok demektir.
  [​IMG]

  Bir nesnenin yerini nasıl değiştiririm döndürürüm veya siler/kaldırırım?

  Yap düğmesi üstündeki ok aracını kullanıp istediğiniz aracı seçin.
  [​IMG]
  Evlerden ne kadar sıklıkla kira toplayabilirim?

  Şehrinizdeki evlerin üstüne geldiğinizde ne kadar erken kira toplayabileceğinizi veya yap menüsüne girip binanın üstüne geldiğinizde bu tip bir evden ne kadar sıklıkla kira toplayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  [​IMG]

  Bir Hizmet Binası'nı nasıl yapabilirim?

  Diğer herhangi bir bina gibi hizmet binalarını yapmaya başlayabilirsiniz, tamamlanmamış binanın üstünde dolaştığınızda kaç kez tıklamanız gerektiğini görebilirsiniz; ancak binaları tamamlamak için arkadaşlarınızdan yardım almanız gerekir (veya şehir nakit parası kullanarak istenen malzemeleri satın alabilirsiniz). Hizmet binalarını tamamlamak için gereken herşeyi öğrenmek üzere tamamlanmamış binanın üstüne tıklamanız yeterlidir.

  Ekinlerim için daha fazla çiftlik arazisi satın alabilir miyim?

  Evet, belirli miktar altın karşılığında çiftçilik menüsünden satın alabilirsiniz

  Ekin ekmek ve toplamak için ne kadar enerji gerekli?

  Ekinleri ekmek için enerji harcamazsınız ancak toplamak için 1 enerji harcarsınız.

  Bir ekin ne kadar ürün üretir?

  Ekinler sadece bir kere toplanabilir, sonra tekrardan ekmeniz gerekir. Ekinin ücreti arttıkça, toplarken alacağınız ürün miktarı da artacaktır. Çiftçilik menüsü üzerinde dolaşırken bir ekinin ne kadar ürün üreteceğini görebilirsiniz. Şu anda "Bezelye" en fazla ürün üreten ekindir.

  Ekinlerin kuruma süresi nedir?

  Çilekler hariç (çilekler kurumaz), ekinler büyüme süresinin 2 katı sürede kurur Bu, 1 saat içinde büyüyen ekinin toplanmaya hazır hale gelişinden 2 saat sonra kuruyacağı anlamına gelir (veya ekilmesinden 3 saat sonra).

  Kalpler ne işe yarar?

  Kalpler, bir komşu olarak şöhretinizi temsil eder. Komşularınıza ne kadar çok yardım ederseniz, komşuluk şöhretiniz o kadar artar.

  Nasıl daha fazla enerji elde edebilirim?

  Enerjiniz, enerji çubuğu üzerindeki zaman göstergesine göre dolmaktadır, zaman göstergesi 0'a her ulaştığında maksimum enerjinize kadar 1 enerji eklenir. Komşularınızı ziyaret ettiğinizde de yaptığınız farklı eylemler karşılığında bonus kazanabilirsiniz ve "Yap" menüsünden şehir nakit parası karşılığında daha fazla enerji satın alabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz hediyeler sayfasından enerji hediye edilebilir. Bir sonraki seviyeye ulaştığınızda enerji çubuğunuz tamamen dolar ve maksimum enerjiniz
  birim artar.
  [​IMG]
  Nasıl daha fazla ürün elde edebilirim?

  Ekinleri toplayarak, nakliye ve hediye yoluyla veya tren sistemini kullanarak altın karşılığı ürün takas ederek daha fazla ürün elde edebilirsiniz.

  Nakliye nedir? Ve nasıl çalışır?

  Ürün nakliyesi, işyerlerinize ürün tedariği için en önemli yollardan biridir. Başlamadan önce bir rıhtım yapmanız gerekir ("Nakliye" menüsü altındaki "Yap" sekmesinden ulaşabilirsiniz ve deniz kenarına yapılmalıdırlar) daha sonra ürün alma görevine göndermek için bir geminin üstüne tıklayın. Rıhtımların belirli bir gemi kapasitesi vardır ve her biri yapıldığında bir gemi ile gelir. Eğer birden fazla geminiz varsa, her bir geminin gideceği şehri ayrı ayrı seçmeniz gerekir. Ürün almaya gemi göndermek için gemiyi tıklayın ve ürün satın almak istediğiniz şehri seçin.

  ÖNEMLİ: Birden çok gemiyi farklı şehirlere göndermek için her nakliyeden sonra "gemi görevi seç" menüsünü kapatın.

  Tren nasıl çalışır? Treni kullanarak nasıl ürün satabilirim/satın alabilirim?

  Bu işlem ekrana "Tren Tarifesi." menüsünü getirir, ürünleri hangi şehirden ve ne kadara satın alabileceğinizi bu tarifeden bulabilirsiniz.
  [​IMG]

  Eğer ürün satmak istiyorsanız, "ürün sat" sekmesine tıklayın ve ürünleri trenle nerede satmak istediğinizi belirleyin. Ücret ve gelirler listelenecektir.
  [​IMG]
  Nasıl bir Bayilik kurarım?

  Kullanılabilir "Boş Arazi" (aşağıdaki resme bakınız) sahibi olan bir arkadaşınızı ziyaret etmelisiniz, boş arazi üstüne tıklayın ve büyütmek istediğiniz işi seçin. Arkadaşınız İşyerleri sekmesi altındaki Yap Menüsünden boş araziyi 0 altın karşılığında seçerek şehrine yerleştirmelidir. Bir şehirde ne kadar çok boş arazi varsa, o kadar çok bayilik kurulabilir. Komşunuzun şehrine bayilik açmadan önce kendi şehrinizde işyeri açmış olmanız gerekir.

  Bayilerinizin durumunu kontrol etmek için "Malzemelerim" düğmesine tıklayın ve Bayileri seçin.

  [​IMG]
  Komşunuzun şehrine bayi açtıktan sonra işyeri kurulmadan önce komşunuzun bayinizi kabul etmesi gerekir. Komşunuzun bayinizi şehrine kabul etmesini bekleyin. Bayi menüsünden "Hatırlat" düğmesine basarak arkadaşlarınıza hatırlatabilirsiniz. Bayilik talebiniz komşunuz tarafından kabul edildikten sonra gelir elde edebilirsiniz.
  [​IMG]
  Eğer komşunuz bayilik için talebinizi kabul etmezse, komşunuzun şehrinde bayi açamazsınız.

  Şehrimi nasıl büyütebilirim?

  Gerekli hedefleri yerine getirdikten sonra, şehrinizi büyütebilirsiniz. Genişlemenin kilidini açmak için arkadaşlarınızdan edinebileceğiniz veya şehir nakit parasıyla satın alabileceğiniz izinlere ihtiyacınız vardır. Genişleme kullanılabilir olduğunda, şehrinizi büyütmek için kullanabilirsiniz. Şehrinizi bölümler halinde büyütebilirsiniz. Şehrinizin bir bölümünü büyütmek için herhangi bir şehir sınırının yanına 12 x 12 büyüklüğündeki araziyi yerleştirin.


  Koleksiyonları tamamladığımda ne kazanırım?

  Her bir koleksiyonun farklı ödül serisi vardır. Ödüller koleksiyon sayfasında gösterilmiştir. Altın, enerji, DP veya ürün olarak değişiklik gösterir. Sadece koleksiyonlardan kazanabileceğiniz öğeler de toplayabilirsiniz.
  [​IMG]

  Koleksiyon öğelerini nasıl elde edebilirim?

  Koleksiyon ürünleri, evlerden veya işyerlerinden kira topladığınızda ekrana düşebilir. Ekinleri toplarken Koleksiyon Öğeleri de toplayabilirsiniz.

  Hediye veya koleksiyon öğesi istek listesi var mı?

  Nasıl kullanırım?Koleksiyonlar için bir İstek Listesi bulunmaktadır, oyunun sağ alt kısmındaki sekmeyi tıklayın (YAP sekmesinin üstünde) ve sonra üstte İstek Listenizi göreceğiniz "Koleksiyonlar" düğmesini tıklayın. İstediğiniz öğeler envanterinizde varsa, envanterinizden İstek Listenize de öğeler ekleyebilirsiniz.


  Arkadaşlarımın işyerlerine tur otobüslerini nasıl gönderirim?

  Arkadaşlarınızı ziyaret ettiğinizde, işyerine otobüs göndermek için işyerlerinden birinin üstüne tıklayabilirsiniz. Kalp ve altın toplamanıza yardımcı olur

  Kaç adet oyun seviyesi vardır?

  Şu anda erişilebilir maksimum seviye 80'dir

  Maksimum komşu sayısı kaç olabilir?

  Maksimum komşu sayısı şu anda en fazla 300 olabilir. Komşularınız belirli hedeflere ulaşmanıza veya bazı oyun özelliklerinin kilidinin açılmasında yardımcı olacaklardır. Komşu merdiveninizde maksimum 50 komşu görüntüleyebilirsiniz. Bir günde sadece 50 komşudan kazanç elde edebilirsiniz