Çırağan Sarayı – Tanıtım

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 29 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Çırağan Sarayı,Çırağan Sarayı nerede,Çırağan Sarayı Tarihi,Çırağan Sarayı hakkında bilgi,

  [​IMG]

  Çırağan Sarayı İstanbul, Beşiktaş ilçesi, Çırağan Caddesi üzerinde bulunan tarihi saraydır.

  Çırağan'ın bugün Beşiktaş ve Ortaköy arasında bulunan yeri 17. yüzyılda Kazancıoğlu Bahçeleri diye bilinirdi. 18. yüzyılda Beşiktaş kıyılarını süsleyen denize nazır saraylar ve bahçeler 'Lale Devri' diye bilinen 'Çiçek ve Müzik Aşkı' döneminin en öneli simgelerinden sayılmıştır. Bu dönem, bir eğlence olduğu kadar bir kültür parlaklığı devriydi.

  İlk Çırağan Sarayı Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşanın saray vakfından olan yere Sadrazam İbrahim Paşa tarafından yapılmıştır.

  Lâle devrinde Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Sultan III. Ahmeti Çırağan Sarayına kadınlarıyla beraber davet eder ve burada günlerce süren eğlenceler ve musiki alemleri yapılırdı.

  Bu devrin bitmesinden sonra bir müddet saray kadınlarına tahsis edilen I. Mahmut zamanında da resmi ziyafetlere ayrılan ve zaman zaman ahşap yeni binalarla büyüyen Çırağan Sarayı nihayet 1855 yılında yerine yenisi yapılmak üzere yıktırılmış, Sultan Abdülaziz devrinde 1871 yılında Serkis Balyan kalfaya yaptırılmıştır. 19. asır mimarisinin en güzel saraylarından biri olan saray dört milyon Osmanlı altınına çıkmıştır.

  Sarayın Boğaz tarafında bir Hünkâr dairesi bulunmaktaydı. Bu dairede çok ihtişamlı bir de Hünkâr Sofası vardı. Göz alıcı bir ihtişamla yapılan Çırağan Sarayı dışı taş, içi ahşap işçiliğin en güzel örneğini teşkil ediyordu. Duvarları somaki mermerlerle ve baştanbaşa nakışlarla süslü idi. İçerde de muhteşem mermer sütunların kullanılması saraya ayrı bir zarafet ve ihtişam veriyordu.
  Sultan Abdülazizin kendisinden evvelki Sultan Abdülmecidin yaptırdığı Dolmabahçe Sarayından daha güzel bir saray yaptırmak istediği de söylenmektedir.

  Saraya deniz cephesinden iki taraflı büyük mermer merdivenlerden çıkılarak girilmekteydi. İlk önce direkli sofa denilen 40 m. uzunluğunda 14 metre yükseklikteki muazzam bir salonla karşılaşılırdı.

  Üç büyük hamamı olan Çırağan Sarayının sedef kakmalı salonları da sedef ve bağa kakmalı zevkli takımlarla döşenmişti. Bunların bir kısmı II. Abdülhamid devrinde Yıldız Sarayının Merasim Köşkü olan Şale Köşküne aldırılmıştı.
  1861 den 1865 e kadar dört yılda yapılan bu muhteşem sarayın deniz kıyısında Beşiktaştan Ortaköye kadar müştemilâtıyla beraber 750 metrelik uzantısı bulunuyordu. Sultan Abdülazizin yaptırdığı bu sarayda pek fazla ikâmet edilmedi. Ancak II. Abdülhamid devrinde tahttan indirilmiş olan Sultan V. Murata bu saray tahsis edilerek 28 yıl burada oturması sağlandı. Tabii ki bu arada II. Abdülhamidin zulmüne dayanamayanlar zaman zaman Çırağan da oturan V. Muratı yeniden tahta geçirmek için plânlar kurmuşlardı. Suavi Efendinin eski sultanı tahta geçirmek için yaptığı girişim Çırağan vakası olarak tarihe geçmiştir.

  Sultan Reşat zamanında Meclis-i Mebusana tahsis edilen saray 19.Ocak.1910 tarihinde esrarengiz şekilde içinde emsalsiz tablo koleksiyonları, mobilyalar, halılar olduğu halde dört duvar kalacak şekilde yanıp kül olmuştur.

  Zengin taş ve kapılarının döküm işçiliği ile denizden güzel bir görünüm arzeden Küçüksu Kasrının içi de gayet ince kalem işleri ile bezenmiştir. Her odasında ayrı desende parkeler, mermer şömineler ve halılar köşke ayrı bir güzellik katmaktadır. 1856 yılında yapılan köşk son olarak 1979 yılında Milli Saraylar sanatkârlarınca restore edilmiştir.

  Boğaziçinin diğer sarayları gibi Çırağanda birçok önemli toplantıya mekan olmuştu. Renkli mermerle süslenmiş cepheleri, abidevi kapıları vardı ve arka sırtlardaki Yıldız Sarayına bir köprü ile bağlanmıştı. Cadde tarafı yüksek duvarlar ile çevriliydi. Yıllar boyu harabe halinde duran kalıntı büyük tamirler sonunda yeniden ihya olmuş, yanına ilave edilen eklentiler ile 5 yıldızlı, güzel bir sahil oteline dönüştürülmüştür. Bahçesinde süs havuzu, iskele ve helikopter pisti bulunmaktadır. Günümüzde birçok sosyal aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.Özellikle İstanbul'a renk ve güzellik katıyor.

  Yine birçok basın ve halkla ilişkiler ajansı tarafından hemen her gün bir başka basın toplantısına da ev sahipliği yapan Çırağan Sarayı; kokteyl menüsünün zenginliği ile dikkat çeker.